TopTip

Ordinariát ozbrojených síl existuje osemnásť rokov

Ordinariát ozbrojených síl existuje osemnásť rokov TK KBS

Ordinariát ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky existuje osemnásť rokov. Výročie vzniku oslávili jeho predstavitelia svätou omšou v Katedrále svätého Šebastiána v Bratislave. Verejnosť ju mohla sledovať cez internet. Vojenský ordinár, biskup František Rábek pripomenul, že osemnásť rokov je vek dospelosti. Pre kňazov ordinariátu to znamená schopnosť prevziať zodpovednosť za seba i svoje poslanie a tak prinášať svetlo viery medzi silové zložky štátu. 

Od dospelého mladíka sa podľa biskupa Františka Rábeka očakáva, že uvažuje nad smerovaním svojho života. Stáva sa zrelým človekom, ktorý vie, čo chce. Podobne by to malo byť aj s ordinariátom, ktorý začal pôsobiť prvého marca 2003. „To prvé obdobie bolo obdobím určitého rastu, hľadania spôsobu života a plnenia nášho poslania v týchto zvláštnych okolnostiach a podmienkach,“ povedal biskup Rábek.
Po rokoch práce a skúseností možno považovať ordinariát za dospelý. „Už vieme, čo sme ako ordinariát. Vieme, aká je naša úloha v ňom, naše poslanie. Čiže dá sa povedať, že mali by sme byť zrelí. Zrelí ako kresťania, zrelí ako kňazi, zrelí ako spoločenstvo ordinariátu,“ zdôraznil ordinár.
Na záver svätej omše odovzdal biskup Rábek požehnaný zlatý kríž s ozdobami a tiež právo používať titul stavroforný protojerej generálnemu vikárovi ordinariátu Jozefovi Michalovovi. „Vo východnej liturgii biskup pri takejto príležitosti zvoláva, axios, je hodný. Necítim sa byť hodný, ale chcem spolu s vami všetkými zvolávať na náš ordinariát, axios, je hodný. A takisto sa chceme modliť a modlili sme sa za to, aby sme naďalej boli hodní poslania, ktorým nás požehnáva Pán Boh. Tak ordinariát, ako aj jednotlivcov, každého jedného z nás,“ uviedol Michalov.
Záznam bohoslužby si môžete pozrieť na YouTube kanáli Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.