Celková čiastka
Zostávajúci čas
„Vyššie, rýchlejšie, ďalej“ – to je olympijské motto a z hľadiska celého prístupu je to presný protiprogram k súčasnému mysleniu. Ale povedzme si úprimne, či v týždňoch pred olympiádou mnohí nedúfali, že tieto hry uprostred prázdninového obdobia by mohli byť akousi dovolenkou od všetkých kríz, ktoré zatieňujú svet? Veľký športový sviatok, udalosť medzinárodného porozumenia, čistého mieru a harmónie?
Samozrejme, táto nádej musela byť už vtedy sklamaná. Veď každý vedel a vie, že nie až tak neďaleko od Paríža zúri brutálna a krvavá útočná vojna, v ktorej si ruský agresor chce zotročiť nášho európskeho suseda, Ukrajinu. Nakoniec sa však veci vyvinuli úplne inak. Pred našou dobou jednoducho nemôžeme utiecť. A tieto olympijské hry sa stali osobitným spôsobom zrkadlom našej doby. Tieto dni v Paríži nám zadali úlohu: Ako súčasníci musíme preniknúť k podstate našej súčasnosti. Ale to nie je také jednoduché.
Aj v negatívnom je niečo dobré
Bol tu otvárací ceremoniál, ktorý celkom oprávnene znepokojil kresťanov na celom svete. Samozrejme – aj v tomto negatívnom aspekte spočíva niečo dobré – protesty proti tomuto festivalu woke ideológie ukázali, že proti tomuto kultúrne imperialistickému globálnemu projektu existuje odpor nielen zo strany vyznávačov kresťanstva, ale aj z moslimských krajín, a dokonca aj zo strany mnohých agnostikov, dokonca ateistov, ktorí vidia, že sa útočí na ich kultúrne korene.
A potom tu boli mnohé svedectvá viery, ktoré vydali rôzni športovci z rôznych národov. Napríklad nemecká guliarka Yesimi Ogunleyeová, ktorá pôsobivo a jasne hovorila o tom, ako jej viera v Krista dodáva silu. A ako s dôverou čelí svojim úlohám ako dieťa milované Bohom. Niečo, čo si treba zapamätať: jasnosť a pokoj, dva aspekty, ktoré patria k sebe.
A napokon, pre mnohých, určite pre väčšinu športovcov a divákov, boli hry tým, čím mali byť: veľkou športovou súťažou. A pre „mládež sveta“ skvelou príležitosťou na nadviazanie priateľstiev a spoločenských kontaktov naprieč všetkými hranicami. Môžeme to predpokladať: Pre mnohých z týchto mladých ľudí budú dni v Paríži patriť k najdôležitejším v ich živote. Väčšina z nich si pravdepodobne vôbec neuvedomovala konflikty, ktoré sprevádzali otvorenie olympiády.
Odtiene vytvárajú parížsku scenériu
To všetko dokazuje: Tento obraz doby, ktorý musíme teraz namaľovať, nie je čierny ani biely. Sú to odtiene, ktoré vytvárajú parížsku scenériu. Ale práve toto „medzitým“ nám to robí oveľa ťažším, ako keby sme mali jasné fronty, tam nepriateľ, tu priateľ. Stačilo by nasadnúť do voza a natiahnuť kopiju, odvahy by sme mali určite dosť.
„Vyššie, rýchlejšie, ďalej“ – to sa dá aplikovať aj na kultúrnu vojnu. Najmä keď ľudia netrpezlivo očakávajú rozhodujúcu bitku. Ale to, čo vyzerá ako odvaha, je útek pred zložitosťou. Aj falošná jednoznačnosť vytvára zmätok, a preto je diabolská. My kresťania by sme nemali zabúdať: Naše „vyššie, rýchlejšie, ďalej“ sa volá „viera, láska, nádej“. Nechajme sa inšpirovať Yesimou Ogunleyeovou. Ona ukazuje, čo môže dosiahnuť duchovná príprava. Namiesto do zákopov musíme ísť do duchovnej telocvične, do našej cirkvi, pred Pána.
Zdroj: Sebastian Sasse https://www.die-tagespost.de/politik/olympia-in-paris-ein-spiegel-der-zeit-art-254356 Preložil o. Ján Krupa
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram