Celková čiastka
Zostávajúci čas
V Jeruzaleme rozbehli nákladný výskum a rekonštrukciu pravdepodobne najstaršieho zachovaného kostolného organa na svete, ktorý sa používal v 12. storočí v betlehemskej bazilike Kristovho narodenia. V rámci päťročného výskumného projektu chce Františkánska kustódia vo Svätej zemi preskúmať a zrekonštruovať aerofónny nástroj, ktorý sem priniesli pravdepodobne francúzski križiaci.
Organ v bazilike nad tradičným miestom Kristovho narodenia v Betleheme objavili archeológovia na začiatku 20. storočia. Medzičasom sa uchováva v Jeruzaleme a čoskoro tu bude vystavený vo Františkánskom múzeu. Organové píšťaly sú vo vynikajúcom stave, akoby boli vyrobené len včera, skonštatoval španielsky historik hudby David Catalunya, ktorého františkánske ústredie poverilo vedením projektu.
Organ sa používal v bazilike Kristovho narodenia v Betleheme takmer celé storočie. Odinštalovali ho a skryli počas invázie moslimov na konci 12. storočia. Zakopali ho v drevených škatuliach, aby ho mohli prípadne opäť používať. Výskumný projekt by mal priniesť podrobnejšie informácie o používaní a vývoji organa v liturgii, ako aj o stredovekých dejinách hudby.
Už v 10. storočí boli zavedené organy v liturgii západnej cirkvi a neustále boli prispôsobované jej potrebám. Ale materiálne dôkazy o vývoji kostolného organa siahajú len do 15. storočia. Nález v Betleheme umožňuje podľa Catalunyu nahliadnuť do ranej fázy cirkevných organov.
Františkáni, ktorí sú z katolíckej strany zodpovední za kresťanské pamiatky vo Svätej zemi, očakávajú dlhodobý pracovný a výskumný proces. „Musíme zistiť výrobné techniky a znovu vytvoriť píšťaly tak, ako boli vyrobené v stredoveku,“ povedal páter Stephane Milovitch z Františkánskej kustódie vo Svätej zemi. Cieľom je „zrekonštruovať celý organ verne originálu, aby sme mohli znova počuť jeho originálny zvuk.“
Zdroj: Kathpress
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram