TopTip

Od monsterprocesu s biskupmi uplynulo 70 rokov

Od monsterprocesu s biskupmi uplynulo 70 rokov TK KBS

Od monsterprocesu s biskupmi Jánom Vojtaššákom, Michalom Buzalkom a Pavlom Petrom Gojdičom uplynulo 70 rokov. Svoje tresty si vypočuli 15. januára 1951, po komunistami vopred pripravenom a zinscenovanom procese. Biskup Vojtaššák dostal 24 rokov väzenia. Buzalku s Gojdičom odsúdili na doživotie. Udalosť si pripomenula aj Konfederácia politických väzňov Slovenska prostredníctvom online svätej omše z Kostola svätého Arnolda Janssena v Bratislave. 

 

Komunistický režim predstieral, že trojica katolíckych biskupov si tresty zaslúžila z politických dôvodov a nie pre svoju vieru. V skutočnosti však chceli skompromitovať cirkevnú hierarchiu a poukázať na jej prepojenie so zahraničím. „V žiadnom štáte sa nestalo, aby súdili troch biskupov naraz. To sa stalo len u nás, v Česko-Slovensku,“ povedal pre rádio LUMEN Peter Sandtner, predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska.


Biskupov mučili a nútili ich naučiť sa vopred napísané výpovede. Ľudia však na to mali vlastný názor. „Čo mnohí spomínajú dodnes žijúci, keď počúvali tento proces, tak tomu neverili. Neverili, že biskupi sa naozaj k tomuto všetkému priznávajú a skôr to pôsobilo zastrašujúco,“ zdôraznil Sandtner.


Obvinenie biskupa Vojtaššáka z vlastizrady a ďalších skutkov pôsobilo absurdne, keďže sa zasadzoval za Slovákov a bol aj jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Pripomenul to verbista a syn politického väzňa Stanislav Krajňák počas svätej omše v Kostole svätého Arnolda Janssena v bratislavskej Petržalke. „Je to ako povedať matke, ktorej ukradnú dieťa, ktoré miluje a potom ju obvinia, že ho opustila," povedal Krajňák. 

 

Biskupa Pavla Petra Gojdiča vyhlásil v roku 2001 za blahoslaveného pápež Ján Pavol II. Beatifikačný proces biskupa Buzalku otvorili o rok neskôr. Proces blahorečenia biskupa Vojtaššáka sa začal v roku 1996 a po dlhšej prestávke pokračuje od roku 2019 ďalej. Obe kauzy sú v rímskej, čiže v druhej fáze.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.