TopTip

Obraz "jasného oblaku"

Obraz

Prekvapujúce spôsoby, ako sa Boh zjavil, ilustrujú plnosť jeho prirodzenosti. Božia sláva sa často manifestuje ako mrak, ktorý súčasne vyjadruje jasnosť i temnotu. Keď Boh uzavrel svoju zmluvu s Abramom, „tvrdý spánok padol na Abrama. Prepadla ho hrôza a veľká tma“ (Gn 15,12). Keď Boh daroval zákon Mojžišovi, „tu zostúpila na vrch Pánova sláva a oblak ho zahaľoval šesť dní. V siedmy deň zavolal z oblaku Mojžiša (Ex 24, 16). Pán sa zjavil izraelskému ľudu ako oblak, ktorý ho viedol od faraóna cez púšť až do Zasľúbenej zeme. Prorok Ezechiel opisuje Pánovu prítomnosť v chráme, „...Pánova sláva sa zdvihla sponad cherubínov na prah chrámu, chrám sa zaplnil oblakom a nádvorie bolo plné lesku Pánovej slávy“ (Ez 10, 4). Keď bol Pán Ježiš premenený v sláve na vrchu Tábor, on a jeho učeníci boli obklopený jasným oblakom (pozri Mt 17, 5).

Mrak je obrazom našej skúsenosti s Bohom. Podobne ako mrak, naše poznanie Boha je naraz jasné i temné. Gregor Nysský opisuje proces, ako sme vedení skrze tajomstvo k väčšiemu povedomiu o Bohu: „Následne prichádza väčšie povedomie o skrytých veciach a cezeň je duša vedená cez zmyslové javy až k neviditeľnému svetu. A toto povedomie je akýmsi mrakom, ktorý zatemňuje všetky zdania a pomaly vedie a inštruuje dušu, aby hľadela za to, čo je skryté [Komentár k Piesni piesní 11].

Obraz mraku bol rozsiahlo používaný na predstavovanie tajomstva nášho vzťahu s Bohom, ale Boh zjavil seba ľudu aj inými spôsobmi. Boh hovoril s Mojžišom „z tváre do tváre, ako keď sa niekto rozpráva so svojím priateľom“ (Ex 33, 11). Toto jednoduché prehlásenie ukazuje, že tajomstvo sa neskrýva, ale zjavuje. Boha stretávame v tých najobvyklejších ľudských skúsenostiach. Mnohé „teofánie“ (zjavenia Boha) sa nachádzajú v Písme: niektoré s ohňom, zemetrasením a búrkou. Samozrejme ide o jednoduché obrazy, pretože Boh nie je žiadnou z týchto vecí. Jedným z najvýznamnejších teofánií v Starom zákone je jemné zjavenie Boha Eliášovi na vrchu Horeb. Eliáš bol upozornený, že Boh má prísť k nemu. Zasiahol ho silný a prudký vietor, zemetrasenie a oheň, ale Boh v nich nebol. „...Po ohni tichý, lahodný šum. Keď to Eliáš počul, zahalil si tvár plášťom, vyšiel a zastal pri vchode do jaskyne“ (1Kr 19, 12-13). Pán hovoril s ním takýmto spôsobom. Tichý a jemný hlas je hlasom Boha, ktorý hovorí k nášmu najintímnejšiemu bytiu v pokoji a jemnosti.

Tieto vysvetlenia ľudského vzťahu s Bohom zostávajú hlboko pravdivé aj dnes. Tvrdenia o zmiznutí alebo irelevantnosti Boha presadzujú tí, ktorí nevidia veľké božské prejavy v našich moderných spoločenských zvratoch. Tí, ktorí ho hľadajú vo veľkolepých rozhodnutiach, premeškajú jeho príchod k nám v modalitách jeho tajomstva. Nepochopené obrazy nás klamú, pretože skutočné Božie tajomstvo presahuje každú ľudskú chápavosť.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 22.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.