TopTip

O čítaní Božieho slova

O čítaní Božieho slova

Božie slovo sa prijíma vierou a viera prichádza z toho, čo sa počúva. Aby sme porozumeli Svätému písmu, je potrebné spojiť čítanie Božieho slova s počúvaním tohto slova v homíliách a katechézach. Ako sa rozpráva v Skutkoch apoštolov, správca etiópskej kráľovnej čítal Izaiášove proroctvá o Kristovi, ale nerozumel im, pokým mu apoštol Filip nevysvetlil ich význam. Vďaka tomuto vysvetleniu správca uveril v Krista a bol pokrstený.

Cirkevní otcovia nielenže čítajú Sväté písmo, ale aj naliehavo povzbudzujú všetkých veriacich, aby ho čítali. Svätý Ján Zlatoústy píše:

Milovaní, čítanie Svätého písma je veľkým dobrom. Podnecuje dušu k oceňovaniu múdrosti, upriamuje myseľ na nebo, privádza človeka k postoju vďačnosti, zabraňuje nášmu rozrušovaniu sa nad nejakou pozemskou skutočnosťou, privádza naše myslenie k odpočinku vo svete na druhej strane, privádza nás ku konaniu všetkého s vyhliadkou na odmenu od Pána a k veľmi pohotovému zaoberaniu sa skúškami cností.

V nadväznosti na tradíciu cirkevných otcov ľvovský metropolita Andrej Šeptický označuje Sväté písmo za nekonečný a neprebádateľný oceán pravdy a dobra. Vladyka Šeptický doslova napísal:

Sväté písmo je slovo Najvyššieho Boha, jedného v Trojici, hovorené nám neužitočným hriešnikom, ktorých Najvyšší povoláva k dôstojnosti byť jeho deťmi a prijíma nás za svoje deti. Je to teda nevyčerpateľná pokladnica všetkých nebeských požehnaní, zdroj svetla nebeskej, nepochybnej pravdy a živej vody, prúdiacej do večného života a večnej spásy celého ľudského pokolenia. A tak pochopme, akým liekom pre dušu, akým anjelským pokrmom, akou silou pre život a akým najúžasnejším darom z neba je každé slovo Svätého písma.

Obsah Svätého písma sa najplnšie poznáva vo svetle posvätnej Tradície, vďaka ktorej Sväté písmo zostáva vždy platné a živé.

Porozumieť Svätému písmu znamená zbadať v ňom najhlbší obsah a význam Zjavenia ako dejín spásy. Toto je možné iba v Cirkvi, kde sa Sväté písmo zrodilo. Najlepším sprievodcom k porozumeniu Svätému písmu je modlitba Cirkvi, pomocou ktorej, pôsobením Svätého Ducha, sa nám Sväté písmo zjavuje ako Božie slovo. Kristus sa zjavuje v slove, rovnako ako sa zjavuje v eucharistickom chlebe a víne. Z tohto dôvodu nás cirkevní otcovia učia o dvoch stoloch – stôl slova a stôl chleba –, na ktorých majú veriaci účasť počas božskej liturgie.

Vzhľadom na to, že Sväté písmo je Božie slovo vyjadrené v ľudských slovách, úsilia samotnej ľudskej mysle nepostačujú na jeho výklad. Je nutné ho čítať a vysvetľovať v Duchu, prostredníctvom ktorého bolo napísané. A tak, aby sme poznali pravý význam posvätných textov, je potrebné venovať pozornosť obsahu a jednote celého Písma a zohľadňovať živú Tradíciu celej Cirkvi a analógiu viery. Svätý Atanáz Veľký nás varuje, že citovanie jednotlivých pasáží, ktoré sú vytrhnuté z celku Svätého písma bez ohľadu na všeobecný kontext, môže človeka priviesť na scestie.

Zdroj: Christ - our Pascha

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.