TopTip

Novými laureátmi Ceny Jozefa Búdu sú J. Feník a J. Heriban

Novými laureátmi Ceny Jozefa Búdu sú J. Feník a J. Heriban TK KBS

Novými laureátmi Ceny Jozefa Búdu sú Juraj Feník a Jozef Heriban im memoriam. Ocenenie udeľuje redakcia časopisu Studia Biblica Slovaca od roku 2012 za prínos v oblasti biblických vied. Tento rok tak urobila piatykrát. 

 

Kňaz Košickej arcidiecézy Juraj Feník uspel medzi sedemnástimi nominovanými odborníkmi. Uznanie dostal za tvorbu v rokoch 2019 a 2020. Cenou in memoriam pre saleziána Jozefa Heribana redakčná rada vyzdvihla jeho nesporný prínos do štúdia Svätého písma doma i v zahraničí. 

 

Mená nových držiteľov Ceny Jozefa Búdu sa verejnosť dozvedela online formou v Nedeľu Božieho slova. Oceneného Juraja Feníka predstavuje zástupca šéfredaktora Studia Biblica Slovaca Jozef Jančovič: „Študoval teológiu v Košiciach a teológiu biblickej vedy študoval tiež na Katolíckej univerzite vo Washingtone,” uviedol  s tým, že si Cenu Jozefa Búdu tento rok zaslúžil práve Juraj Feník za jeho aktívnu vedeckú, publikačnú a prednáškovú činnosť o oblasti biblickej exegézy a teológie, za prínos pri tvorbe prekladových publikácií z biblickej gréčtiny.


Juraj Feník hovorí, že cena ho príjemne zaskočila i potešila. „Pretože ju vnímam ako uznanie svojej práce, svojich publikácií, ktoré ako každý zaangažovaný vie, stoja človeka veľa síl.”


Druhým laureátom Ceny Jozefa Búdu sa stal salezián, profesor Jozef Heriban in memoriam. Udelením ceny tomuto kňazovi vyjadrila slovenská biblická obec poctu jeho celoživotnému dielu. Sumarizuje opäť Jozef Jančovič: „Neoceniteľným prínosom profesora Heribana pre biblické vedy na Slovensku, ale i v zahraničí je jeho Príručný lexikón biblických vied, ktorý bol preložený i do taliančiny.“


Cena pre slovenských odborníkov na Sväté písmo nesie meno významného slovenského biblistu Jozefa Búdu. Pôsobil na bohosloveckej fakulte v Bratislave a počas komunizmu bol za svoju činnosť štyri roky väznený. Zomrel v roku 1994 v Báči.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.