Celková čiastka
Zostávajúci čas
Gdanský arcibiskup Tadeusz Wojda (67) sa stal novým predsedom Poľskej biskupskej konferencie. Na štvrtkovom plenárnom zasadnutí vo Varšave okolo 90 biskupov s hlasovacím právom zvolilo Wojdu za nástupcu arcibiskupa Stanislawa Gadeckého (74). Podľa stanov musel predchádzajúci predseda odstúpiť po dvoch päťročných funkčných obdobiach. Konferencia biskupov zvolila za nového podpredsedu vroclavského arcibiskupa Jozefa Kupného (68). Krakovský arcibiskup Marek Jedraszewski (74) odstúpil z tejto funkcie na základe rotácie po dvoch funkčných obdobiach.
Nový predseda biskupskej konferencie Wojda sa narodil 29. januára 1957 neďaleko mesta Kielce na juhovýchode Poľska. Je členom pallotínskeho rádu. Predtým, ako sa v roku 2021 stal arcibiskupom pobaltského mesta Gdansk, bol takmer štyri roky arcibiskupom v Bialystoku na severovýchode Poľska. S doktorátom z misiológie sa stal známym predovšetkým svojím vehementným angažovaním sa za tradičné rodinné hodnoty. V cirkvi v Poľsku nie je zaraďovaný ani k progresívnemu, ani ku konzervatívnemu krídlu.
Wojda bol vysvätený za kňaza v roku 1983. V roku 1984 odišiel do Ríma na ďalšie štúdium, ktoré ukončil v roku 1989 doktorandskou prácou o misijnej teológii na univerzite v nemeckom Münsteri a na belgickej univerzite v Leuvene. Wojda sa vo Vatikáne dobre vyzná, pretože dlho pracoval pre misijnú kongregáciu. Pápež Benedikt XVI. (2005 – 2013) ho v roku 2012 vymenoval za podsekretára misijnej kongregácie.
Gadecki, arcibiskup Poznane od roku 2002, predsedal biskupskej konferencii desať rokov a predtým bol jej podpredsedom od roku 2004. Medzi svoje najťažšie oficiálne úradné počiny zaradil list ruskému patriarchovi Kirillovi po útoku Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 a „List bratskej starostlivosti“ z roku 2022 predsedovi Nemeckej biskupskej konferencie biskupovi Georgovi Bätzingovi v súvislosti s reformným projektom „Synodálnej cesty“. Gadecki vtedy protestoval, že niektoré uznesenia nemeckého grémia sú v rozpore s evanjeliom.
Za najradostnejšie udalosti počas svojho pôsobenia v úrade Gadecki označil prijatie ukrajinských utečencov v Poľsku a pomoc susednej krajine napadnutej Ruskom, a ďalej zákaz eugenickej eutanázie. Myslel tým rozhodnutie poľského ústavného súdu z októbra 2020, ktorý vyhlásil za protiústavnú pasáž v zákone o interrupciách, ktorá umožňovala interrupcie v prípade závažného poškodenia alebo choroby plodu. Podľa vlastných slov ho potešili aj oslavy 1 050. výročia krstu Poľska a zavedenie Dňa židovstva.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram