Celková čiastka
Zostávajúci čas
V uplynulých týždňoch boli v Číne vysvätení hneď traja noví katolícki biskupi. Náboženská sloboda v ľudovej republike je obmedzená a komunistická strana si osobuje ďalekosiahle práva rozhodovať o menovaní katolíckych biskupov. Skutočnosť, že sa čínske kolégium biskupov, ktoré uznal pápež František, rozrástlo o troch mužov, naznačuje veľký pokrok v konfliktných vzťahoch.
Nedávno bol za biskupa vysvätený 57-ročný Taddeo Wang Yuesheng, nový biskup pre Zhengzhou; nasledoval 53-ročný Antonio Sun Wenjun pre novozriadenú diecézu Weifang. Napokon vatikánsky tlačový úrad oznámil, že vysvätený bol aj 60-ročný Pietro Wu Yishun. Ten teraz s titulom biskupa stojí na čele apoštolskej prefektúry Shaowu, za ktorú bol zodpovedný už aj predtým.
Vatikán zdôraznil, že traja noví biskupi boli vymenovaní v súlade s tajnou dohodou medzi Svätou stolicou a Čínou z roku 2018. Ústredným obsahom tohto dokumentu je to, že pri menovaní biskupov musí existovať dohoda medzi Čínskou ľudovou republikou a Svätou stolicou. Čínska strana však nie vždy dodržala túto dohodu, ktorá v októbri 2022 bola predĺžená o dva roky.
Jedným z významných prípadov je preloženie 53-ročného biskupa Giuseppeho Shen Bina do dôležitej diecézy Šanghaj, čo iniciovala Čína. Vatikán bol síce informovaný, ale nebol prizvaný k rozhodovaniu. Pápežov hlavný diplomat, kardinál štátny sekretár Pietro Parolin, kritizoval tento krok ako odporujúci duchu dialógu a spolupráce, na ktorom sa obe strany dohodli. František až následne vymenoval Shena za šanghajského biskupa.
Pápežské pozdravy a diplomatická misia
Odvtedy sa Vatikán krok za krokom pokúša pohnúť ťažkého partnera k dohode. Počas septembrovej cesty do Mongolska pápež opakovane vyslal signály uznania susednej Číne. Pozdravuje „ušľachtilý čínsky ľud“, povedal na záverečnej omši v Ulánbátare. „A čínskych katolíkov žiadam, aby boli dobrými kresťanmi a dobrými občanmi.“
O dva mesiace neskôr František poslal do ľudovej republiky jedného zo svojich najskúsenejších diplomatov. Ako informuje denník „La Croix“ s odvolaním sa na vatikánske kruhy, arcibiskup Claudio Maria Celli rokoval s čínskou stranou v Pekingu. Podľa správy so svojím malým tímom viedol rozhovory s „Vlasteneckým katolíckym združením“, ktoré zriadila komunistická strana, a so štátom kontrolovanou biskupskou konferenciou.
Celli a kardinál Chow ako sprostredkovatelia
Ako uvádza denník La Croix, od Celliho ofenzívy sa úrady pred vymenovaním nových biskupov radia s biskupmi, ktorých vymenoval František. Mimoriadne diskrétny 82-ročný Celli, ktorý je oficiálne na dôchodku, bol dlhé roky poverený vatikánskou diplomaciou v oblasti Číny. Tento Talian vraj pomáhal pri vyjednávaní tajnej dohody z roku 2018.
Ďalším sprostredkovateľom je vraj 65-ročný hongkonský biskup a kardinál Stephen Chow. Keď František pozdravil „vznešený čínsky ľud“ v Mongolsku, priviedol so sebou na pódium aj Chowa. Vraj už aj on odcestoval do pevninskej Číny na sprostredkovateľské rozhovory.
Zdá sa, že tieto iniciatívy teraz prinášajú ovocie. Skutočnosť, že Svätá stolica sa ukázala ako ústretová, zrejme pomohla aj pri súčasných vysviackach. Podľa internetového portálu „AsiaNews“ biskup Wang je obľúbeným kandidátom komunistickej strany. Zriadením diecézy Weifang, ktorá presne zodpovedá civilným hraniciam mesta, sa Vatikán priblížil k organizácii katolíckych diecéz, ktorú si želá Čína.
Vietnam ako vzor?
Vzorom pre ďalšie diplomatické ciele Svätej stolice by mohol byť Vietnam, kde Celli kedysi tiež pôsobil ako priekopník. Po rokoch patovej situácie sa komunistická krajina a Vatikán v júli 2023 dohodli na zriadení stáleho zastúpenia Ríma v Hanoji. Pápeža na návštevu pozval aj prezident Vo Van Thuong. Je verejným tajomstvom, že Čína a Vietnam sú vysoko na zozname apoštolských ciest, ktoré si František želá absolvovať.
Zdroj: https://www.kathpress.at/goto/meldung/2343515/neue-bischoefe-in-china-und-die-diplomatischen-muehen-des-vatikans Preložil o. Ján Krupa
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram