Celková čiastka
Zostávajúci čas
Novela školského zákona vzbudzuje vážne kontroverzie a podľa viacerých organizácií má množstvo nedostatkov. Preto Konferencia biskupov Slovenska navrhuje celý zákon stiahnuť a prepracovať. Hovorí tajomník Komisie KBS pre katechizáciu a školstvo Dariusz Zuk-Olszewski: „Všetky externé pracovné komisie so zastúpením odborníkov boli zrušené.“
KBS a kresťanským organizáciám v návrhu prekáža, že zákon donúti školy meniť doklady o získanom vzdelaní osobám, ktoré si neskôr zmenili pohlavie. Predseda Aliancie za rodinu Anton Chromík k tejto pripomienke spustil aj petíciu. „Predpokladáme problémy všade tam, kde na skutočnom biologickom pohlaví záleží. Skutočným dôvodom je podľa nás presadzovanie transsexuálnej ideológie,“ povedal Chromík pre Rádio LUMEN.
Na túto pripomienku na sociálnej sieti reagoval aj minister školstva z SaS Branislav Gröhling. „Prípadov ľudí, ktorí si vypýtajú nový doklad, bude ročne pár a budú sa týkať aj úplne bežnej veci. Toho, keď si rodič osvojí dieťa a dieťaťu sa zmení priezvisko,“ napísal minister.
Predsedovi Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku Patrikovi Daniškovi sa podobne ako konferencii biskupov nepozdáva ani inkluzívne vzdelávanie či liberalizácia trhu s učebnicami. „Nie je jasné, k akej rozmanitosti, k akej inklúzii má dôjsť. Na školy sa môžu dostať aj rôzne problémové programy,“ uviedol pre Rádio LUMEN.
Okrem KBS ministra k stiahnutiu zákona vyzvalo aj Združenie miest a obcí Slovenska. Minister Branislav Gröhling z SaS reagoval, že podobné výstupy v nasledujúcich týždňoch očakáva od viacerých organizácií. „Ktoré sa nebudú stotožňovať s otvorením školstva, s jeho posunom do ďalšieho tisícročia,“ uviedol minister školstva.
Na Slovensku máme dvestodeväťdesiat katolíckych cirkevných škôl na všetkých stupňoch a dvestodeväťdesiat cirkevných školských zariadení.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram