TopTip

Nová publikácia odhaľuje podrobnosti o poklade, ktorý našli v Obišovciach

Nová publikácia odhaľuje podrobnosti o poklade, ktorý našli v Obišovciach TK KBS

Nová publikácia odhaľuje podrobnosti o poklade, ktorý našli v Obišovciach. S existenciou pútnického miesta v Obišovciach sa spája veľmi veľa legiend a teórií. Historicky nesporné je však tvrdenie, že toto miesto bolo súčasťou veľkých stretnutí medzi katolíkmi a protestantmi. Skutočnosť nepriamo potvrdil aj nález pokladu mincí, ktorý sa archeológom podaril počas výskumu na jar v roku 2020. V priestoroch dnešného farského Kostola Ružencovej Panny Márie v Obišovciach objavil archeológ Peter Šimčík nález pokladu pozostávajúceho z 550 mincí. Po odbornom zakonzervovaní a spracovaní nálezu vyšla kniha o tomto objave pod názvom Poklad jednookého farára z Obišoviec. 

Obišovský poklad sa aspoň symbolicky vrátil na miesto, odkiaľ bol vyzdvihnutý. Prezentáciu knihy Poklad jednookého farára z Obišoviec, ktorá je výsledkom odborného spracovania pokladu, viedol archeológ Peter Šimčík, autor knihy a nálezca pokladu. „Pod podlahou renesančného kostola som zachytil malú platničku. Po vyzdvihnutí tej platničky sa objavil okraj nádoby. Tak sme urobili menší rez a naraz sa z toho hrnčeka, z tej nádobky, odlúpil jeden črep. No a ten okamih, keď uvidíte naukladané mince, to bolo na malý infarkt a tak sme vedeli, že máme poklad,“ povedal.
Poklad medených mincí, poľských minci a banských známok sa dá datovať do konca 17. a začiatku 18. storočia a poznáme dokonca aj človeka, ktorý ho ukryl. Hovorí tajomník Košického arcibiskupa a bádateľ Jozef Kmec. „O jednookom farárovi poľského pôvodu, ktorý bol v Obišovciach práve po roku 1687, sme sa bližšie dozvedeli z vyšetrovacieho spisu Šarišskej župy, ktorý sa zaoberal vyšetrovaním pôvodu kostola, teda či ho vlastnili luteráni alebo katolíci. Ten ukrytý poklad, ktorý nazhromaždil, sú to vlastne milodary veriacich, ktorí sem prichádzali skoro z celého Slovenska, aj z iných častí Uhorska. Keďže sa blížilo ďalšie Rákócziho povstanie, bál sa o svoj život a ukrytý poklad už zo zeme nevytiahol, keďže zrejme o ňom nikomu nepovedal.“
Kniha s názvom Poklad jednookého farára z Obišoviec je ďalšou mozaikou dejín tohto významného pútnického miesta Košickej arcidiecézy.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Bella casa per un appezzamento stretto con garage.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.