TopTip

Nižšia účasť v libanonských parlamentných voľbách

Nižšia účasť v libanonských parlamentných voľbách zdroj foto: pexels.com

Z libanonských parlamentných volieb vychádzajú ako veľkí víťazi „Libanonské sily“. Ako informovali noviny „L'Orient le Jour“, celonárodný úpadok zaznamenalo „Slobodné vlastenecké hnutie“ libanonského prezidenta Michela Aouna. Podľa informácií libanonského ministerstva vnútra sa účasť voličov pohybovala na úrovni niečo vyše 40 percent, čo je približne sedem percent pod úrovňou účasti v predošlých parlamentných voľbách v roku 2018.

Bola to najnižšia účasť v parlamentných voľbách v dejinách krajiny. Na hlasovanie sa zaregistrovalo aj 220-tisíc Libanončanov žijúcich v zahraničí. Ich 63 percentná účasť bola  trikrát vyššia ako v predchádzajúcich parlamentných voľbách.

Podľa novín „L'Orient le Jour“ nízka účasť mohla byť spôsobená tým, že zoznam registrovaných voličov sa neaktualizuje, a tak sú v ňom aj ľudia, ktorí emigrovali alebo zomreli. A okrem toho výrazne poklesla volebná účasť v oblastiach so sunnitskou väčšinou. Dôvodom je pravdepodobne rezignácia bývalého premiéra Saada Harírího a jeho výzva na bojkot volieb.

Výsledky ukazujú, že nový parlament sa bude vyznačovať väčšou polarizáciou medzi tábormi za Hizballáh a proti Hizballáhu. A okrem toho došlo k migrácii voličov medzi dvoma hlavnými kresťanskými stranami „Slobodné vlastenecké hnutie“ a „Libanonské sily“. Kresťanská verejnosť, ktorú 17 rokov ovládal šiitský Hizballáh, „zmenila strany“, povedal predseda „Libanonských síl“ Samir Geagea v nedeľnom televíznom rozhovore.

Ako informovala štátna tlačová agentúra „NNA“ v nedeľu večer, úradujúci premiér Najib Mikati označil voľby za „úspech v každom ohľade“. Vyjadril nádej, že „z týchto volieb vzíde parlament, ktorý bude spolupracovať s nastupujúcou exekutívou, aby Libanonu pomohol dostať sa zo súčasnej krízy.“

Podľa miestnych médií parlamentné voľby zatienili nepokoje vo viacerých okrskoch, čo v niektorých prípadoch znamenalo prerušenie hlasovania vo volebných miestnostiach. Podľa libanonských ozbrojených síl pri stretoch vo volebnej miestnosti na severe krajiny bolo zranených päť ľudí. Zároveň sa hovorilo o kupovaní hlasov v deň volieb.

Podľa miestnych médií šéf pozorovateľskej misie EÚ György Hölvenyi hovoril o prevažne pokojnej volebnej atmosfére napriek ojedinelým „menším problémom“. Pozorovatelia označili za problematické, že dve tretiny volebných miestností boli bez cudzej pomoci prakticky nedostupné pre ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.