TopTip

Nitriansky samosprávny kraj pomôže pri rekonštrukcii areálu Kalvárie v Nitre

Nitriansky samosprávny kraj pomôže pri rekonštrukcii areálu Kalvárie v Nitre TK KBS

Nitriansky samosprávny kraj pomôže pri rekonštrukcii areálu Kalvárie v Nitre. Krajskí poslanci schválili aj uznesenie o združení financií a o spolupráci s Rímskokatolíckou cirkvou a Farnosťou Nitra-Kalvária. Z tohtoročného župného rozpočtu pôjde na projekt vyše stotisíc eur. 

Kalvária je jednou z dominánt a najnavštevovanejších miest v starobylej Nitre. Farnosť na Kalvárii sa preto už dlhšiu dobu snažila získať na rekonštrukciu areálu zdroje. Pred časom zorganizovala kampaň, v rámci ktorej si jednotlivé zastavenia krížovej cesty mohli adoptovať sponzori a prispieť na ich opravu. Približuje hovorca Nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacký. „Kalvária vzhľadom na životnosť objektov a stavieb a značne poškodenú konštrukciu týchto stavieb nevyhnutne potrebuje pokračovať v komplexnej rekonštrukcii a revitalizácii architektonického komplexu, najmä zastavení krížovej cesty, priľahlých kaplniek a pútnického kostola.“
Projekt obnovy je rozložený na dve etapy. Náklady sú podľa podpredsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Mariána Kéryho vo výške štyristopäťdesiattisíc eur. „Prvá etapa je naplánovaná na roky 2021 až 2023. Samozrejme, bude veľa záležať aj na nejakom vysporiadaní pozemkov, ale práve v tejto prvej etape by nemali byť také problémy a verím, že sa všetko podarí realizovať, a potom má nasledovať druhá etapa.“
Na spolupráci sa okrem Nitrianskeho samosprávneho kraja má podieľať mesto Nitra, ministerstvo kultúry, občianske združenie Verbum, Biskupský úrad v Nitre, Spoločnosť Božieho Slova a ďalší sponzori.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 25.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.