TopTip

Nie si na predaj. To je názov novej kampane Slovenskej katolíckej charity proti obchodovaniu s ľuďmi.

Nie si na predaj. To je názov novej kampane Slovenskej katolíckej charity proti obchodovaniu s ľuďmi. TK KBS

Nie si na predaj. To je názov novej kampane Slovenskej katolíckej charity proti obchodovaniu s ľuďmi. Prihovára sa v nej najmä mladým ženám a dievčatám a vystríha pred nebezpečenstvom sexuálneho vykorisťovania, ktoré je reálnejšie než si myslíme. Odkazy prostredníctvom videa posielajú dievčatám aj herečka Petra Polnišová a raper Ego. O svojej skúsenosti autenticky hovorí aj bývalá klientka charity, ktorá sama prežila peklo sexuálneho vykorisťovania v zahraničí. 

Simonu v minulosti oslovil starší muž s ponukou dobre znejúcej práce v Taliansku. Keďže v tom čase nemala poriadny príjem, ponuku prijala. „Akonáhle sme sa dostavili do Talianska, začal sa chovať hnusne. Povedal, že budem musieť vykonávať prostitúciu na ulici. Takto sa začala moja nočná mora. Spala som možno hodinu. Brávala som drogy, aby som mohla fungovať. Bolo to dačo hrozné,“ povedala Simona, obeť sexuálneho vykorisťovania.
Na podobné obchodovanie s ľuďmi má upozorniť aj najnovšia kampaň Slovenskej katolíckej charity Nie si na predaj. Podľa koordinátorky prevencie charitného projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi Jany Urbanovej chce ňou prehovárať najmä k mladým ženám a dievčatám a vystríhať pred nebezpečenstvom. „V novej kampani varujeme pred sexuálnym vykorisťovaním, ktorý je v počte zachytených prípadov v uplynulom roku druhým najčastejším spôsobom obchodovania na Slovensku a dlhodobo najčastejšou formou vykorisťovania v krajinách Európskej únie."

Kampaň má pre pandemickú situáciu podobu niekoľkých videí. V jednom z nich sa dievčatám prihovára herečka Petra Polnišová. „Tvoja hodnota nie je len v tvojom tele, ale hlavne v tom, aká si. Si vzácna ako drahokam. A preto nedovoľ nikomu, aby s tebou jednal ako s tovarom, pretože ty nie si na predaj.“ Odkaz dievčatám, ktoré sú najviac ohrozené zneužívaním poslal vo videu aj raper Ego. „Poznal som také baby, ktoré prišli s tým, že parádna práca v Anglicku. Zarobím veľké peniaze. Kamarát mi vybavil, ale nakoniec im ostali iba oči pre plač.“
Keď to situácia dovolí, chce charita nadviazať aj na živé stretnutia a workshopy s terénnymi pracovníkmi a komunitnými pracovníkmi spolu s príslušníkmi rómskych komunít ako ich realizovali počas kampane v roku 2019, kedy sa na stretnutí zúčastnilo vyše tristopäťdesiat ľudí.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.