Celková čiastka
Zostávajúci čas
V diskusii o návrhu novej čilskej ústavy miestna katolícka Cirkev vyzýva na širšiu diskusiu o navrhovaných zmenách. Podľa prieskumov klesá súhlas s návrhom ústavného konventu.
Krajina „vložila veľké nádeje do tohto procesu, pretože ho považuje za inštitucionálny spôsob prekonania krízovej situácie,“ uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na okraji víkendového valného zhromaždenia Konferencie biskupov Čile.
Vážne pochybnosti
Medzičasom však mnohí ľudia majú vážne pochybnosti, pretože existujú snahy presadiť spoločenskú, politickú a kultúrnu obnovu krajiny, ktorá ešte nie je dostatočne prediskutovaná a spoločensky vyzretá.
Podľa posledných prieskumov skutočne klesá obľuba ešte nedokončeného návrhu ústavného konventu, takže by zaň nebola väčšina.
Referendum je naplánované na september
Výraznú podporu stratil aj nový ľavicový prezident Gabriel Boric. Referendum sa má uskutočniť v septembri.
Ústavný konvent začal pracovať v júli po zvolení domorodej političky Elisy Lonconovej. Zhromaždenie pozostáva zo 155 volených zástupcov, ktorí majú za úlohu vypracovať novú čilskú ústavu.
Tá má potom nahradiť ústavu, ktorej niektoré časti pochádzajú ešte z čias vojenskej diktatúry (1973-1990). Zvolanie ústavného konventu je výsledkom neutíchajúceho protestného hnutia v tejto juhoamerickej krajine, ktoré sa začalo v roku 2019.
Katolícke cirkev v Čile
Čile má 18 miliónov obyvateľov a približne 74 percent obyvateľov Čile predstavujú katolíci. Narastá však konkurencia siekt a problémy s mládežou. Na každého kňaza pripadá 5 838 katolíkov. Celkovo je v Čile 960 katolíckych farností.
Po temnej ére Pinočetovej diktatúry je krajina jednou z demokraticky najstabilnejších v Južnej Amerike. Sotva nejaké iná krajina má toľko dohôd o voľnom obchode. Ale obrovská priepasť medzi bohatými a chudobnými a odpor domorodcov Mapučov sú veľkými výzvami aj pre cirkev, ktorá je v Čile považovaná za veľmi konzervatívnu.
Zdroj: KNA
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram