TopTip

Nezisková organizácia Depaul Slovensko našla tento rok bývanie pre 16 ľudí bez domova

Nezisková organizácia Depaul Slovensko našla tento rok bývanie pre 16 ľudí bez domova TK KBS

Nezisková organizácia Depaul Slovensko našla tento rok bývanie pre 16 ľudí bez domova. Minulý rok sa jej podarilo ubytovať tridsaťšesť osôb. Situáciu s bývaním sa najväčšia organizácia pre ľudí bez domova v Bratislave snaží riešiť aj inkluzívnym projektom. Hľadá cenovo dostupné bývanie pre týchto ľudí, poskytuje im podporu pri jeho udržaní a pri zapojení sa do života v komunite. 

Medzi ľuďmi, ktorým Depaul našiel bývanie, boli hlavne klienti ich útulkov. Podarilo sa ich umiestniť do domovov dôchodcov alebo zariadení sociálnych služieb. Ďalším sa stala útočiskom ubytovňa. Tri osoby dokonca bývajú v bytoch, ktoré sa organizácii podarilo nájsť a prenajať. Sociálna pracovníčka Natália Poláková hovorí, že práve tento krok je v celom procese veľmi dôležitý. „Čím sa riadime, je miera podpory, ktorú daný človek potrebuje, že snažíme sa zasiahnuť ľudí, ktorí potrebujú intenzívnu mieru podpory sociálneho pracovníka, pretože to sú presne tí, ktorí sa nejakým inakším spôsobom k bývaniu nedostanú. To bývanie musí byť v nejakej oblasti, kde je dobrá občianska vybavenosť, kde on nemá nejaké zlé skúsenosti. Naopak, ak tam má niekoho, koho tam pozná alebo miesta, ktoré má rád, tak to je iba veľkým plusom.“
Inkluzívny projekt vychádza z overeného princípu Housing First, teda bývanie na prvom mieste. Nocľaháreň alebo útulok nemusí na integráciu človeka bez domova stačiť. Vysvetľuje riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš. „Keď máte stabilné bývanie a podpora, ktorú potrebujete, sociálneho pracovníka pri vybavovaní akýchkoľvek vecí prichádza za vami do toho bytu. Tak pravdepodobnosť, že si to bývanie neudržíte, a že ste schopný sa integrovať späť do spoločnosti je násobne vyššia ako z bežných služieb pre ľudí bez domova.“
Byty pre ľudí bez domova hľadá Depaul aj naďalej. Prenajímatelia, ktorí by vedeli poskytnúť svoju nehnuteľnosť na tento účel nájdu kontakty na stránke Depaul.sk.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.