TopTip

Nevinný kardinál Pell nebude odškodnený za pobyt vo väzení

Nevinný kardinál Pell nebude odškodnený za pobyt vo väzení zdroj foto: pexels.com

Kardinál George Pell nedostane žiadne finančné odškodnenie za 404 dní, ktoré ako nevinný strávil vo väzení. To potvrdila arcidiecéza Sydney na otázku nemeckej Katolíckej tlačovej agentúry (KNA).

Koncom roku 2018 porota uznala kardinála vinným na základe výpovede svedkov, že v roku 1996 ako melbournský arcibiskup po omši sexuálne zneužil dvoch maloletých zboristov. Vo februári 2019 bol Pell odsúdený na šesť rokov väzenia. Po 404 dňoch vo väzení bol tento bývalý finančný riaditeľ Vatikánu v apríli 2020 pre nedostatok dôkazov oslobodený austrálskym najvyšším súdom.

80-ročný Pell dostal len od spolkového štátu Victoria náhradu nákladov vo výške 244 000 eur po tom, čo porota nedospela k jednomyseľnému rozsudku v prvom trestnom konaní v Melbourne, povedal hovorca arcidiecézy Sydney Michael Kenny pre KNA. „Nedostal žiadne ďalšie štátne peniaze,“ zdôraznil Kenny. Kardinál potvrdil, že účet za obhajcu bol tri milióny austrálskych dolárov (čo je v prepočte 1,9 milióna eur).

Od jeho oslobodenia spod obžaloby je stále potrebné zaplatiť „značnú čiastku“ za  obhajcov, uviedol spravodajský portál CathNews Biskupskej konferencie s odvolaním sa na vyhlásenia Pella pre austrálske médiá. Na procesy pred štyrmi súdmi vrátane odvolacieho konania si Pell najal najrenomovanejších právnikov v Austrálii.

Austrálske právo nestanovuje povinné finančné odškodnenie neprávom odsúdených osôb. Podľa právnika Andrewa Dyera existujú v Austrálii tri spôsoby, ktorými môže oslobodený žiadať odškodnenie, ale žiadny z nich nie je zvyčajne úspešný. „Komisia OSN pre ľudské práva opakovane vyhlásila, že tieto možnosti nie sú uspokojivé, a pri viacerých príležitostiach odporučila Austrálii, aby odstránila tieto obmedzenia,“ povedal pre KNA Dyer, ktorý sledoval konania proti Pellovi a komentoval ich vo viacerých právnických časopisoch.

Neprávom odsúdení občania môžu v Austrálii žalovať vládu alebo políciu za nedbanlivosť, úmyselné stíhanie alebo pozbavenie slobody. Druhou možnosťou je parlamentná legislatívna iniciatíva. Ako tretiu možnosť môže štát dobrovoľne vykonať kompenzačné platby. Politické rozhodnutie v tejto záležitosti je výlučne na ministrovi spravodlivosti. Podľa odborníkov sú dobrovoľné platby extrémne zriedkavé a zvyčajne sa uskutočňujú iba vtedy, ak dôjde k veľkému verejnému pobúreniu nad justičným omylom.

Zdroj: KNA

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.