TopTip

Nedeľné zamyslenie vladyku Cyrila Vasiľa: Fyzická a duchovná smrť. Čo je viac príčinou plaču?

Nedeľné zamyslenie vladyku Cyrila Vasiľa: Fyzická a duchovná smrť. Čo je viac príčinou plaču? zdroj foto: pexels.com

Na Nedeľu 20. týždňa po Päťdesiatnici vám prinášame zamyslenie vladyku Cyrila Vasiľa, košického eparchu.

Lk 30. začalo (7, 11 - 16)
V tom čase Ježiš išiel do mesta, ktoré sa volá Naim. Išli s ním jeho učeníci a veľký zástup ľudu. Keď sa priblížil k mestskej bráne, práve vynášali mŕtveho. Bol to jediný syn matky a tá bola vdova. Sprevádzal ju veľký zástup z mesta. Keď ju Pán uvidel, bolo mu jej ľúto a povedal jej: „Neplač!” Potom pristúpil a dotkol sa már. Nosiči zastali a on povedal: „Mládenec, hovorím ti, vstaň!” Mŕtvy sa posadil a začal hovoriť. A Ježiš ho vrátil jeho matke. Tu sa všetkých zmocnil strach, velebili Boha a hovorili: „Veľký prorok povstal medzi nami” a: „Boh navštívil svoj ľud.”


———————————-

Fyzická a duchovná smrť. Čo je viac príčinou plaču?

Plačúca žena, matka a jej mŕtvy syn, … koľkokrát sa podobný obraz opakoval a opakuje? Koľko matiek už oplakávalo svojich synov? Mladík v Naime zomrel fyzicky. Jeho mŕtve telo nesú na márach, plačúcu matku, vdovu, v jej bolesti utešuje zástup. Smutná scéna, ktorá dojíma aj samotného Ježiša a podnecuje ho k zázraku. “Neplač!… Mládenec, hovorím ti vstaň!”

Čo ale v prípade “inej smrti”?  Všetci vieme, že existujú aj prípady, duchovnej smrti. Duchovná smrť detí, ich ťažký hriech, strata viery, nezvratné a pomýlené životné rozhodnutia, život bez Božej milosti - to všetko zarmucuje rodičov, zarmucuje otcov i matky rovnako, ba možno dokonca viac ako iné tragédie. Koľkokrát môžeme vidieť smutné situácie, keď mladí ľudia, ktorí by mali byť svojim rodičom potešením i oporou, nedbajúc na ich plač, obrazne i skutočne opúšťajú brány svojich domovov, strácajú vieru, strácajú vzťah k rodine, strácajú vzťah k Bohu,  zomreli duchovne a ani si to neuvedomujú.

O čo bolestnejší je v týchto prípadoch smútok otcov a plač matiek nad duchovne mŕtvymi deťmi?! Kto môže zotrieť tieto slzy?! Znovu len Ježiš, ten, ktorý pri svojej krížovej ceste predvídal tento plač matiek nad svojimi deťmi a ktorý vylial svoju krv, ktorý obetoval svoj život, aby zachránil a vytrhol z pazúrov duchovnej smrti aj týchto mladých ľudí. Pane, dotkni sa ich már, pozvi každého mladého človeka, ktorý premrhal duchovne svoj život k novému životu, nech začuje a prijme tvoju výzvu, k novému životu: “Hovorím ti, vstaň!”

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.