TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: V čom je sila kresťanského svedectva

Nedeľné zamyslenie: V čom je sila kresťanského svedectva zdroj foto: pexels.com

Na 7. veľkonočnú nedeľu vám prinášame zamyslenie Vladimíra Skybu, protosynkela Bratislavskej eparchie.

Počul som príbeh o chlapcovi, ktorého rodičia dali do učenia k odborníkovi na brúsenie diamantov. Chlapec bol v prvý deň veľmi nadšený, že začne s brúsením, ale majster ho prekvapil. Dal mu do dlane malý kameň a povedal: „Tento kameň je surový diamant. Chcem, aby si ho celý deň držal v dlani.“ Na druhý deň sa opakovalo to isté. I na tretí... Po niekoľkých  mesiacoch, keď chlapec už doslova horel nedočkavosťou a netrpezlivosťou kedy sa konečne začne niečo učiť, majster mu jedného dňa ako zvyčajne dal do ruky kus kameňa. Chlapec zovrel päsť a hneď povedal majstrovi: „Toto nie je diamant!“ „Veľmi dobre!“ odpovedal majster. Teraz, keď už vieš rozpoznať hmatom diamant od obyčajného kameňa, si pripravený začať sa učiť umeniu brúsenia.“

 Tento príbeh nám tak trochu približuje, čo sa odohráva v našom vnútri, keď pestujeme intenzívny duchovný život. Okrem mnohých iných vecí nadobúdame citlivosť pre pravdu, pretože, kto sa usiluje o život s Pravdou, ten ľahko rozpozná, čo je falošné a nesprávne.

Pravda je, že človek trpí, lebo nedokáže zrealizovať svoju lásku. Lebo aj keď chce milovať vždy narazí na svoje okolie, ktorého buď neprijíma, alebo s ním bojuje. Je v kruhu smrti, ktorý nedokáže prelomiť.

 Pravda je, že jediný kto ho prelomil, bol Ježiš Kristus. On na kríži ukázal, že jeho láska je väčšia, ako ľudská zloba, ktorá mu pripravila kríž. On sa na ňom nepohoršil, ale ho prijal. Prelomil smrť a všetkým nám ukázal, že existuje láska v rozmere kríža.

 Pravda je, že na kríži Syn oslávil Otca. Na kríži, keď odovzdával svojho ducha Otcovi, sa vyplnili slová Jeho veľkňazskej modlitby: „Otče, nadišla hodina: Osláv svojho Syna, aby Syn oslávil teba, tak, ako si mu dal moc nad každým telom, aby všetko, čo si dal ty jemu, im darovalo večný život. A večný život je v tom, aby poznali teba, jediného pravého Boha, a toho, ktorého si poslal, Ježiša Krista. (Jn 17, 1 – 3)

Pravda je, že Boh je láska, ktorá sa svetu zjavila na kríži Jeho Syna, na ktorom sa zastavilo klamstvo démona, že Boh nás nemiluje, že nás obmedzuje, keď nám zakázal jesť zo stromu poznania dobra a zla. Kristov kríž nám zjavil Boha, ako nášho Otca, ktorého v Duchu Svätom voláme: „Abba Otče“! To je to, čo Otec zjavil maličkým a skryl pred múdrymi a rozumnými. Myslíme si, že potrebujeme dobré teologické argumenty, aby sme umlčali svojich oponentov. Túžime po zázrakoch, aby sme presvedčili pochybujúcich. Máme záľubu v tradícii, lebo od nej  očakávame potvrdenie toho, v čo veríme. A pritom sila kresťanského svedectva prichádza z Kristovho kríža, ktorí prví kresťania nazvali: „Žiariacou tvárou nebeského Otca.“ Sme povolaní svetu zjaviť túto lásku. Zjaviť ju bláznovstvom ohlasovania. „Lebo aj Židia žiadajú znamenia a Gréci hľadajú múdrosť  my však ohlasujeme ukrižovaného Krista, pre Židov pohoršenie, pre pohanov bláznovstvo,  ale pre povolaných, tak Židov ako Grékov, Krista - Božiu moc a Božiu múdrosť.  Lebo čo je u Boha bláznivé, je múdrejšie ako ľudia, a čo je u Boha slabé, je silnejšie ako ľudia.“ (1 Kor 1, 22 – 25)

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 12.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie nášho dieťaťa v brušku, som v 4.mesiaci tehotenstva, za trpezlivosť pri výchove 3. ročného dieťaťa a za živú vieru pre manžela Martina. Viktória
  • Za dar viery pre manželku a synčeka a za pokoj v rodine. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.