Celková čiastka
Zostávajúci čas
Na 7. nedeľu v cezročnom období vám ponúkame zamyslenie otca Jána Krupu, náboženského redaktora Rádia LUMEN.
Jedenásteho februára 1990 prepustili na slobodu po dvadsiatich siedmich rokoch juhoafrického bojovníka za občianske práva Nelsona Mandelu, ktorý bol svojho času najznámejším väzňom na svete. Jeho „zločinom“ bolo, že sa vo svojej vlasti Južnej Afrike zasadzoval za to, aby všetci ľudia mali rovnaké práva, nezávisle od toho, či sú čierni alebo bieli.
Mandelovho prepustenia z väzenia sa obával celý svet. Muž, ktorému vzali všetko, ktorého na pol života zavreli do žalára. Čo urobí tento moderný gróf Monte Christo?
Chladnokrvne a rafinovane sa pomstí? Alebo sa nechá obmäkčiť? Celosvetový tlak na bielu vládu Južnej Afriky, aby sa vzdala rasovej izolácie a prepustila Mandelu, bol taký silný, že Mandela sa po prepustení z väzenia dokonca dostal k moci a bol demokraticky zvolený za prvého čierneho prezidenta tejto krajiny.
No nasledovať mala ešte väčšia senzácia. Mandela odolal pokušeniu pomsty. Namiesto toho začal politiku zmierenia medzi čiernymi a bielymi.
Mandela, veriaci kresťan, začal novú éru v Južnej Afrike tým, že skutočne robil, čo hovorí Ježiš: „Milujte svojich nepriateľov, robte dobre tým, čo vás nenávidia, žehnajte tým, čo vás preklínajú, a modlite sa za tých, čo vás potupujú!“ (Lk 6, 27).
Nelson Mandela zomrel v roku 2013 v požehnanom veku 95 rokov.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram