TopTip

Nedeľné zamyslenie Mons. Stanislava Zvolenského: Milujte svojich nepriateľov

Nedeľné zamyslenie Mons. Stanislava Zvolenského: Milujte svojich nepriateľov zdroj foto: pexels.com

Na 7. nedeľu v Cezročnom období vám ponúkame zamyslenie Mons. Stanislava Zvolenského, bratislavského arcibiskupa metropolitu.

„Milujte svojich nepriateľov. Buďte milosrdní, ako je milosrdný váš Otec.“

V dnešnú nedeľu počúvame slová Pána Ježiša: „Milujte svojich nepriateľov. [...] Buďte milosrdní, ako je milosrdný váš Otec.“ (Lk 6,27.36) Tieto slová nás prekvapujú, máme pred nimi veľký rešpekt, ba zdajú sa nám ťažko uskutočniteľné. Prečo Pán Ježiš žiada milovať svojich nepriateľov, prečo vyžaduje lásku, ktorá presahuje ľudské schopnosti?

Keď nad tým uvažujeme, prídeme k tomu, že požiadavka Pána Ježiša je primeraná, lebo berie do úvahy skutočnosť, že vo svete je veľmi veľa násilia, veľmi veľa nespravodlivosti a túto situáciu nemožno prekonať inak, než tak, že postavíme proti nespravodlivosti a násiliu viac lásky, viac dobra. Len tá väčšia a silnejšia láska a to väčšie dobro pochádza od Pána Boha: je to Božie milosrdenstvo, ktoré sa stalo telom v Ježišovi a ktoré jediné môže „vyviesť z rovnováhy“ svet a nasmerovať ho od zla k dobru. Vždy sa však začína od toho skrytého ale rozhodujúceho vnútorného „sveta“, ktorým je srdce človeka.

Evanjeliový úryvok, ktorý sa číta na 7. nedeľu (Lk 6,27-38) sa právom považuje za základné posolstvo kresťanského nenásilia, ktoré nespočíva v podriadení sa zlu, ktorým by niekto nesprávne chcel vysvetliť slová Pána Ježiša „kto ťa udrie po líci, nadstav aj druhé“ (Lk 6,29), ale zakladá sa na premáhaní zla dobrom, aby sa pretrhla reťaz nespravodlivosti.

Preto môžeme povedať, že nenásilie pre kresťanov nie je len nejaké taktické správanie sa, ale je spôsob jestvovania pravého nasledovníka Pána Ježiša, je to postoj tých, ktorí sú natoľko presvedčení o Božej láske a o Božej moci, že sa neboja čeliť zlu inak, ako len zbraňami lásky a pravdy. Láska k nepriateľovi tvorí jadro „kresťanskej revolúcie“, revolúcie, ktorá nie je založená na stratégiách ekonomickej, politickej alebo mediálnej moci.

Je to „revolúcia“ lásky, lásky, ktorá v konečnom dôsledku nespočíva na ľudských silách, ale je darom od Pána Boha, a táto sila lásky sa získava tak, že uveríme výlučne a bez výhrad v Božiu milosrdnú dobrotu, ktorá je prítomná v našom Pánovi. V tom spočíva aj jedinečná novosť evanjelia, ktorá mení svet bez toho, aby nejakým spôsobom hlučne priťahovala pozornosť. Uskutočňuje sa hrdinstvom bratov a sestier, ktorých si ľudská spoločnosť možno ani neváži, alebo nevšimne, ale ktorí veria v Božiu lásku a šíria ju s obetavosťou a v Božej sile premáhajú zlo a nespravodlivosť.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.