TopTip

Nedeľné zamyslenie Mons. Jána Kuboša: NEDAŤ SA – JE ŽIVOTNÁ MÚDROSŤ; DAŤ SA – JE ŽIVOTNÁ DOKONALOSŤ

Nedeľné zamyslenie Mons. Jána Kuboša: NEDAŤ SA – JE ŽIVOTNÁ MÚDROSŤ; DAŤ SA – JE ŽIVOTNÁ DOKONALOSŤ

Na Nedeľu Krista Kráľa vám ponúkame zamyslenie Mons. Jána Kuboša, spišského diecézneho administrátora, ktoré nám odoslal krátko pred svojou hospitalizáciou.

Poprední muži sa mu posmievali a vraveli: "Iných zachraňoval, nech zachráni aj seba, ak je Boží Mesiáš, ten vyvolenec." Aj vojaci sa mu posmievali. Chodili k nemu, podávali mu ocot a hovorili: "Zachráň sa, ak si židovský kráľ!" Nad ním bol nápis: "Toto je židovský kráľ."

A jeden zo zločincov, čo viseli na kríži, sa mu rúhal: "Nie si ty Mesiáš?! Zachráň seba i nás!" Ale druhý ho zahriakol: "Ani ty sa nebojíš Boha, hoci si odsúdený na to isté? Lenže my spravodlivo, lebo dostávame, čo sme si skutkami zaslúžili. Ale on neurobil nič zlé." Potom povedal: "Ježišu, spomeň si na mňa, keď prídeš do svojho kráľovstva." On mu odpovedal: "Veru, hovorím ti: Dnes budeš so mnou v raji" (Lk 23, 35-43).

Posmievanie a záchrana – to sú dve kľúčové slová evanjelia, ktoré sa číta v tomto roku na nedeľu Nášho Pána Ježiša Krista, Kráľa neba i zeme. Tomuto Kráľovi sa  vysmievajú poprední muži, vysmievajú sa mu aj vojaci a vysmieva sa mu rúhaním aj jeden z dvoch zločincov. Ani sláva popredných, ani sila mocných, ani bieda zločinného neochránia človeka pred pýchou. Preto pripomínajú  Ježišovi – každý svojím spôsobom: Zachráň sa! A zločinec: Zachráň seba i nás! A každý z nich prezrádza o sebe absenciu viery - buď podmieňovacím spôsobom „ak si Mesiáš“, alebo v prípade zločinca opovrhujúcou otázkou: „Nie si ty Mesiáš?“

A my sme zaskočení Ježišovým mlčaním... Veď pravda je na jeho strane... Veď on je Pravda...

V našom živote nám dobre padne povzbudenie. A zvlášť tam, kde sa deje krivda, povzbudzujúci kričia: Nedaj sa!

A niekedy sa vznesú výčitky, prečo sme ostali ticho! Veď pravda je na našej strane. Kráľ neba i zeme na kríži nám dáva jasný odkaz: on v tej chvíli dáva svoj život ako výkupné za mnohých (porov. Mt 20, 28; Mk 10, 45). A každý, kto v Neho verí, má večný život. Celkom tak to počul z úst Ježiša kajúci zločinec zachránený pre blaženú večnosť: Ešte dnes budeš so mnou v raji (Lk 23, 43b).

Pavol Strauss napísal v knihe Úsmev nad úsmevom: Nedať sa je životná múdrosť. Dať sa je životná dokonalosť.

Dávam Ti, Pane, svoje srdce dnes...

Ježišu, ktorý si Kráľom neba i zeme, daj, prosíme, aby sa všetko tvorstvo, vyslobodené z otroctva hriechu, podrobilo Tvojej božskej moci a bez prestania Ťa oslavovalo. Amen.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa sencilla con un tejado a cuatro aguas.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.