TopTip

Nedeľné zamyslenie Mariána Chovanca: Prišiel, aby kázal

Nedeľné zamyslenie Mariána Chovanca: Prišiel, aby kázal zdroj foto: pexels.com

Na 5. nedeľu v cezročnom období vám prinášame zamyslenie Mons. Mariána Chovanca, banskobystrického diecézneho biskupa.

Marek Evanjelista hneď na začiatku svojho evanjelia  vytvoril veľkolepú scénu pre opísanie budúcich Ježišových spásnych činov. V dnešnom úryvku predstavil Ježiša ako divotvorcu a učiteľa v Kafarnaume – ktorý však, napokon, pred rastúcou popularitou ide preč.

Mesto Kafarnaum bolo v tých časoch väčším centrom husto obývaného regiónu; malo rímsku posádku a dôležitý daňový úrad; ležalo na severozápadnom brehu Galilejského jazera a bolo hlavným miestom činnosti Pána Ježiša v Galilei. Tam bývali bratia Šimon a Ondrej. Ježiš často býval ich hosťom.  

V opisovanom príbehu Ježiš uzdravil nielen Petrovu svokru, ale aj mnohých chorých a posadnutých zlými duchmi. Tak sa stával zo dňa na deň – pred širokou verejnosťou – viac známy, obdivovaný a populárny.  Ale jemu o slávnu popularitu nešlo!  Počuli sme, že napriek údivu apoštolov, Ježiš z Kafarnauma odišiel a kázal po celej Galilei. 

Pánovo správanie by nás malo hlboko osloviť. Pán, ani počas slávnych chvíľ, nezabúdal na to, čo je najpodstatnejšie v jeho poslaní: „Prišiel som na to, aby som kázal!“  

Denne robíme jednu činnosť za druhou a zháňame sa za mnohými vecami..., niekedy sa nestihneme ani zastaviť, ani hlbšie zamyslieť. Tak to nie je správne.

Pán Ježiš nám dnes ukázal, že nikdy nemôžeme strácať zo zreteľa to najpodstatnejšie v živote. Tým je láska! Láska k Bohu a k blížnemu.

Nech by sa nám páčila a bola milá akákoľvek iná činnosť (a boli by sme za ňu aj chválení a stávali sa slávni) – ak to nie je „láskou k Bohu a k blížnemu“ – treba to zanechať  a „odísť robiť, na čo sme povolaní“.  To je posolstvo dnešného nedeľného evanjelia.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.