TopTip

Nedeľné zamyslenie Mariána Chovanca: Ježišova solidárnosť

Nedeľné zamyslenie Mariána Chovanca: Ježišova solidárnosť zdroj foto: pexels.com
Na 1. nedeľu v cezročnom období (Krst Pána) vám prinášame zamyslenie Mons. Mariána Chovanca, banskobystrického diecézneho biskupa.
 
Evanjelium: Mk 1, 7-11
 
Slovami „Ty si môj milovaný Syn“ Boh Otec ukázal a vyjadril svoju nekonečnú lásku k Ježišovi. 
Pán Boh mal celú večnosť na to, aby sa ukázal svetu. Mal veľa možností a spôsobov, ako nám predstaviť svojho Syna. Zo všetkých možných chvíľ a zo všetkých možných spôsobov si vybral práve „túto a takto“. Boh predstavil svojho milovaného Syna vtedy, keď sa Ježiš ponoril do vody Jordánu a keď vykupiteľsky vzal na seba všetky hriechy celého ľudstva. To bola chvíľa veľkej Ježišovej solidarity s ľudstvom, s každým jedným človekom. 
 
Ježišova solidárnosť s nami sa začala jeho vtelením. Večný Boh si mocou Ducha Svätého vzal skutočné ľudské telo z Panny Márie (Jn 1, 14). Tým sa nám stal podobný vo všetkom – okrem hriechu (Hebr 4, 15) . On – pravý Boh, potreboval jesť a spať... On – pravý Boh, býval unavený a hladný... On – pravý Boh, mohol trpieť a zomrieť... Jeho solidarita sa vzťahovala na celú ľudskú prirodzenosť. Ale to ešte nebolo všetko!
Ježišova solidárnosť s nami vyvrcholila vtedy, keď vzal na seba naše hriechy (por. 2 Kor 5, 21) a v Jordáne prijal Jánov krst pokánia. Najsvätejší Boží Syn sa spojil „v solidarite“ s najúbohejšími bratmi – a Otcovi sa to zapáčilo. Túto chvíľu „solidárneho vzťahu“ si vybral na to, aby slávnostne potvrdil: „Ty si môj milovaný Syn.“
Nikto by nemohol ani len pomyslieť, ako sa Pán Boh hlboko pokorí a ponorí nielen do nášho človečenstva, ale aj do našej hriešnosti. On nám dal svoj život, pričom - ako výmenu - vzal na seba našu smrť (1 Kor 15, 57; Rim 5, 10).
Vidno, že solidarita je základná voľba Boha Otca i základná voľba Ježiša Krista. Veď oni sú v podstate jedno (por. Hebr 1, 3). Ježiš tak pozná lásku Otca, že aj on ju ukazuje svetu vo svojom bratstve ku všetkým hriešnikom – a to vo chvíli svojho krstu. 
 
Krst je vstupnou bránou do života podľa Evanjelia, do života solidarity. Kto neprechádza cez túto bránu, zostáva zatvorený vo falošných náboženských očakávaniach a nepoznáva Boha ani jeho dar. 
Prosím, prežívajme svoj krst v solidarite:  s Bohom v milosti a s blížnymi v službe. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.01.2022

  • O dar viery pre synčeka, milosť obrátenia pre manželku, pokoj v rodine, potrebné milosti pre Bohu známu sestru a osobný úmysel. (Ján)
  • O návrat mojich dospelých detí k viere. (mama)
  • O zdravie a vyriešenie aktuálnych zdravotných i osobných problémov. (Gabriela)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.