TopTip

Nedeľné zamyslenie M. Forgáča: Skutočné vianočné obdarovanie

Nedeľné zamyslenie M. Forgáča: Skutočné vianočné obdarovanie zdroj foto: pexels.com

Na 4. adventnú nedeľu vám ponúkame zamyslenie Mons. Mareka Forgáča, košického pomocného biskupa.

Ústrednou postavou poslednej adventnej nedele je Mária, ku ktorej prichádza anjel Gabriel, aby jej oznámil, že sa má stať príbytkom Božieho Syna. Mária sa tu spomína spolu s kráľom Dávidom. Dávid bol silným a bohatým kráľom a chcel Bohu postaviť príbytok – chrám. Ale prostredníctvom proroka Boh odkázal Dávidovi: „Ty mi chceš postaviť dom, v ktorom mám bývať?“ Dávid chcel darovať Bohu zo svojho bohatstva. A oproti tomu je tu chudobná dievčina Mária, ktorá nemala nič. Ale ona ponúkla „dom“, v ktorom mohol prebývať Boh – ponúkla seba samú. A v nej, pod jej srdcom, začal prebývať Boh. Lebo Boh túži nie po prebytku, ale po človeku samom.

Vianoce sú časom vzájomného obdarovania. Často na to využívame materiálne prostriedky, ktorými disponujeme alebo ktoré sú v rámci našich možností ako materiálny prebytok. Aj to je dobré, chvályhodné a potešujúce. Nezabúdajme však na príklad Márie, Ježišovej i našej Matky, ktorá nám ukazuje, že najkrajším darom je, keď darujeme seba samých – svoj čas, svoje schopnosti, svoje načúvanie, spolucítenie, svoju blízkosť, svoju obetu. Boh prijíma obetu Márie, lebo dáva celú seba.

V tomto predvianočnom čase, keď sú možnosti nakupovania kvôli celospoločenským opatreniam limitované, je to veľmi aktuálna výzva. Nemusíme rozmýšľať len nad materiálnym obdarovaním. Môžeme darovať aj seba. Nech nám Mária, Ježišova Matka, našepkáva, ako v konkrétnosti by sme to mohli urobiť.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 25.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.