TopTip

Nedeľné zamyslenie: Kristus je kráľom veriacich i neveriacich

Nedeľné zamyslenie: Kristus je kráľom veriacich i neveriacich zdroj foto: pexels.com

Na 34. nedeľu v Cezročnom období (nedeľu Krista Kráľa) vám prinášame zamyslenie Ľubomíra Majtána, tajomníka žilinského diecézneho biskupa.

Ježiš, ako dobrý pastier, neustále zhromažďuje ovce. To je zmyslom stáda – aby bolo spolu. Je tak citlivý na „osud“ každej ovečky, že i tú stratenú vyhľadá a chce, aby sa opäť vrátila do stáda. Tam bude s ostatnými a bude v bezpečí. Ježiš má neustálu snahu spájať do jedného stáda: počas života, i pri poslednom súde. On je verný až do konca. Neopúšťa zverené stádo. 

Aj v dnešnom evanjeliu zhromažďuje: ovce sprava, capov zľava. Pastier nezhromaždil len ovečky, ale aj capov. Aj títo chcú byť spolu – v zhluku ľudí a veľkej skupine sa totiž ľahšie vykrikuje na iných, čo by mali robiť a ako by mali žiť. Capov zhromažďuje možno aj preto, aby videli jednotu stáda na opačnej strane – teda krásu ovečiek. Pozerajú sa na tých, ktorým sa celý život posmievali, dehonestovali ich, že sú len „stádom“, ktoré hlúpo počúva kazateľov, stádovito chodí do kostola a slepo verí akejsi Cirkvi. My však vieme, akú veľkú cenu má ovečka v Božích očiach. Lepšie je byť pomenovaní ovcou, ako capom. 

Dnešný úryvok sa nachádza v záverečných kapitolách Evanjelia podľa Matúša a je záverom piatej Ježišovej veľkej reči o posledných veciach. Ďalšie verše už hovoria o Ježišovom umučení. Preto sa môžeme na dnešné evanjelium pozerať aj ako na akúsi syntézu Ježišovho učenia. To, čo povedal o človeku, čo učil a požadoval od neho, teraz nachádza svoj zmysel.

Súd nad ovcami, ktoré sú sprava, a capmi, ktorí sú zľava, je vykreslený ako dve paralelné tabule, ktoré hovoria o rovnakých skutkoch lásky, keď sme mali byť vnímaví na potreby iných: hlad, smäd, únava pocestného, nahota, choroba, väzenie. Rozdiel je v tom, ako sme na tieto potreby zareagovali: „Čokoľvek ste urobili (neurobili) jednému z týchto mojich najmenších bratov, mne ste urobili (neurobili)“ (Mt 25, 40. 45). Zhromaždení sú všetci: veriaci i neveriaci, katolíci i nekatolíci, praktizujúci vieru (tí, čo chodili do kostola, pristupovali k sviatostiam atď.) i nepraktizujúci. Kritérium je však jediné: Ako sa zachovali k svojmu blížnemu (možno tomu najposlednejšiemu a najúbohejšiemu).

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.