TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Ježiš nám ide pripraviť miesto

Nedeľné zamyslenie: Ježiš nám ide pripraviť miesto zdroj foto: pexels.com

Na 5. veľkonočnú nedeľu vám prinášame zamyslenie o. Ľubomíra Majtána, tajomníka žilinského diecézneho biskupa.

Keď človek hovorí o smrti, väčšinou z jeho slov cítiť smútok, beznádej či nevôľu opustiť tento pozemský život. Keď v dnešnom evanjeliu počúvame o odchode hovoriť Ježiša, tón jeho reči nie je pesimistický, ale práve naopak, je plný nádeje a očakávania. 

Ježiš hovorí o dome, ktorý nám odchádza pripraviť: „Idem vám pripraviť miesto“. Hovorí o Otcovom dome, v ktorom je mnoho príbytkov. Keď hovoríme o príbytku, evokuje to v nás dom alebo byt v zmysle stavby, teda miesta, kde bývame. Gréčtina tu však používa termín, ktorý označuje „domov“. Opisuje sa ním nie stavba, ale prítomnosť, napríklad keď sa spomína príbytok, v ktorom Boh prebýva medzi ľuďom. 

Vieme, že dom a domov neznamenajú tú istú skutočnosť. Človek môže bývať v dome, no nemusí sa tam cítiť prijatý či rešpektovaný. Kamenná stavba sa pre neho nestáva synonymom pokoja a bezpečia, ktoré pociťujeme, keď nachádzame domov v našom živote. Vybudovať si domov to znamená mať miesto, na ktoré sa tešíme, do ktorého sa radi vraciame. 

Z takéhoto pohľadu pre nás smrť nie je chápaná ako niečo smutné, negatívne a definitívne ako koniec života, ale môžeme sa na ňu pozerať ako na prechod z pozemského domu do nebeského domova. Ježiš hovorí, že nám ide pripraviť takéto miesto a potom príde a vezme si nás tam. Ak večnosť znamená to, že budeme spočívať na takomto mieste a budeme s Ježišom, ja osobne sa už teraz na to teším.

O to viac ak poznáme cestu, po ktorej môžeme prísť do neba. Touto cestou sa opäť nemyslí materiálna cesta, „asfaltka“, ale poukazuje sa na toho, kto o sebe vyhlásil: „Ja som CESTA, pravda a život“ (Jn 14, 6). Kráčajme teda po tejto bezpečnej ceste tam, kde je náš domov.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 29.11.2020

 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na november: Aby bol rozvoj robotizácie a umelej inteligencie vždy ľuďom na osoh.
 • Úmysel KBS na november: Aby sa prehlbovala naša úcta k Svätému Písmu, ktoré je prameňom zjavenia pravého Boha
 • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.