TopTip

Nedeľné zamyslenie emeritného arcibiskupa Jána Babjaka: Viera v Boha otvára oči duše

Nedeľné zamyslenie emeritného arcibiskupa Jána Babjaka: Viera v Boha otvára oči duše zdroj foto: pexels.com

Na Nedeľu o slepom v byzantskom obrade vám prinášame zamyslenie emeritného arcibiskupa Jána Babjaka. 

Život človeka je najväčším Božím darom. Lenže v živote nemôžeme stihnúť všetko, čo by sme chceli, ale mali by sme stihnúť to podstatné: dobre sa pripraviť na večnosť. Veď pred nami je život bez konca, ktorý bude šťastný a plný Lásky s Bohom, alebo hrozne nešťastný bez neho.

Podstatou evanjeliového príbehu o uzdravení slepého od narodenia je to, že všetci máme byť uzdravení od duchovnej slepoty, od choroby duše, od hriechov. Musí nám ísť o naše duchovné zdravie, o náš úprimný vzťah k Pánu Bohu, lebo všetci k nemu smerujeme, či v neho veríme, alebo neveríme, či sa s ním chceme, alebo nechceme stretnúť.

Dospelí ľudia vedia, že s pribúdajúcimi rokmi sa blížia k smrti tela. Mnohí si kladú otázku čo bude ďalej po smrti? Viera nás učí, že po smrti bude jedno veľké stretnutie so Stvoriteľom – tvárou v tvár, ktoré rozhodne o našej večnosti. Vtedy sa ozaj otvoria oči všetkým, ale pre niektorých to bude žiaľ, už neskoro. Lebo kým žili v pozemskom živote, nemali o Pána Boha záujem, neusilovali sa ho spoznať, nechceli ho milovať, slúžiť mu a neusilovali sa konať dobro svojim blížnym. Nekládli si dôležitú a podstatnú otázku: „Čo mám robiť, aby som bol spasený?“ Treba vedieť, že tí, ktorí nemali záujem o Pána Boha, nebudú mať váhu dobrých a záslužných skutkov pre nebo, preto im žiaľ, spása unikne. Pokiaľ sme na zemi, je ešte stále čas obrátiť sa k Bohu a využiť zvyšný čas svojho života na spoznávanie Boha, na konanie dobra a na usmernenie svojho života tým správnym smerom.

Preto je potrebné, aby sme všetci boli vidiaci ľudia a nie slepí. Nemyslím iba na telesný zrak, ale myslím na zrak duše. Duchovne slepí ľudia vidia veľa nedostatkov u druhých, chceli by ich zmeniť podľa svojho vkusu, ale nie sú schopní vidieť svoje chyby, svoje choroby duše, svoje hriechy. Preto sú nespravodliví, preto posudzujú, kritizujú a vyvyšujú sa nad druhých. V ich srdci vládne pýcha a tá ich robí duchovne slepými.

Veriaci vidíme, aká je dôležitá viera v Boha, lebo nám otvára očí duše. Umožňuje nám dobre žiť a správne pristupovať ku všetkému v tomto živote. Vážme si dar života a vážme si aj dar viery. Vážme si všetkých hrdinov viery a žime tak, aby sme k nim patrili aj my. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Gran bungalow de 4 habitaciones con garaje para dos coches y terraza, accesible desde todas las zonas comunes.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.