TopTip

Nedeľné zamyslenie Cyrila Vasiľa: Triumf alebo pohrebný sprievod?

Nedeľné zamyslenie Cyrila Vasiľa: Triumf alebo pohrebný sprievod? zdroj foto: pexels.com

Na Kvetnú nedeľu vám prinášame zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa, aspoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie.

Apoštoli sa konečne dočkali. V kútiku duše stále túžili, aby raz všetci pochopili, že tento Ježiš z Nazaretu, ktorého sa oni rozhodli nasledovať, je Pán a nový kráľ Izraela. A celkom nezakryto očakávajú, že budú stáť po jeho boku, aj keď konečne začne kraľovať. Niektorým toto budúce miesto vybavuje dokonca ich matka, ktorá sa za nich prihovára. Dnešný slávnostný a radostný sprievod je akoby už predchuťou tohto blížiaceho sa triumfu. Dokonca aj odporcovia si navzájom hovoria: „Vidíte, že nič nezmôžete?! Hľa, celý svet ide za ním!“

A pritom by sme mohli povedať, že tento slávnostný vstup a sprievod má v sebe niečo tragické a hrozivé. Pán Ježiš je v celom dnešnom sprievode jediný, kto vie, že je to sprievod, ktorý ho vyprevádza na smrť. Vie, že ho čaká zrada od najbližších, zrada od predstaviteľov národa, zrada od davu, ktorý si bude o pár dní žiadať jeho smrť. Tí, čo si žiadali stáť po jeho boku a sľubovali mu vernosť až po smrť sa poukrývajú, ostane sám..., so svojim krížom.

Vie aj to, že po ukrižovaní nebude mať slávnostný pohreb patriaci kráľom, že bude pochovaný narýchlo, súkromne, skoro tajne, bez prípravy a bez obradov. Ako predznak svojho pohrebu prijal v Betánii pomazanie drahou nardovou masťou. Teraz s rovnakou pokorou prijíma triumfálny sprievod pred bránami mesta. Onedlho bude vyhnaný za brány mesta a tam potupne zabitý.   

Dnes, poučený tým, čo sa stalo, by sme možno mohli povedať, že sa neoplatilo robiť slávnostný pohreb, lebo načo, keď mal byť v hrobe len nakrátko... Na tých pár dní to nestojí za to. Niekto iný by povedal, že Kvetná nedeľa je začiatok Ježišovho konca. 

Skutočnosť je však taká, že je to koniec začiatku. Koniec ohlasovania slovom, teraz už prichádza len potvrdenie ohlasovania..., výkupná smrť..., a vzkriesenie, ako víťazstvo a potvrdenie prísľubu pre všetkých.

 
 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.