TopTip

Nedeľné zamyslenie Cyrila Vasiľa: Očistení a pritom nevďační

Nedeľné zamyslenie Cyrila Vasiľa: Očistení a pritom nevďační zdroj foto: pexels.com

Na Nedeľu 27. týždňa po päťdesiatnici v byzantskom obrade vám ponúkame zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa.

Biblický text: Lk 17, 12-19

V tom čase, keď Ježiš vchádzal do ktorejsi dediny, išlo oproti nemu desať malomocných mužov. Zďaleka zastali a hlasne kričali: „Ježišu, učiteľ, zmiluj sa nad nami!” Keď ich uvidel, povedal: „Choďte, ukážte sa kňazom!” A ako šli, boli očistení. Len čo jeden z nich spozoroval, že je uzdravený, vrátil sa a veľkým hlasom velebil Boha. Padol na tvár Ježišovi k nohám a ďakoval mu; a bol to Samaritán. Ježiš na to povedal: „Neočistilo sa ich desať? A tí deviati sú kde? Nenašiel sa nik okrem tohto cudzinca, čo by sa bol vrátil a vzdal Bohu slávu?” A jemu povedal: „Vstaň a choď, tvoja viera ťa uzdravila.

Zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa, apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie:

Malomocenstvo, nákazlivá choroba, vyčleňovalo človeka zo života občianskej spoločnosti.

Hriech vyčleňuje človeka zo spoločenstva cirkvi. Kristus prišiel, aby nás očistil a uzdravil, nielen telesne, ale predovšetkým duchovne. Robí tak aj v sviatosti zmierenia, - a tu je istá paralela s dnešným evanjeliom. Aj dnes hovorí ľuďom zaťaženým hriechom: „Choďte, ukážte sa kňazom!“

Nezabudnite ale pri tomto očistení vzdať vďaku Bohu.

Staré latinské príslovie hovorí: Dixisti ingratus dixisti omnia malum – Keď si o niekom povedal, že je nevďačný povedal si o ňom to najhoršie.  Tento citát a pravda v ňom obsiahnutá sa zdajú byť tým najlepším komentárom k dnešnému evanjeliu o uzdravených malomocných, ktorí sa za svoje uzdravenie nepoďakovali, nevzdali slávu Bohu. Pán Ježiš aj v tomto prípade upozorňuje na to, že často väčšiu vďačnosť prejaví práve ten človek, od ktorého by to niekto najmenej očakával. „Samaritán“ bol považovaný za cudzinca, nepriateľa a po náboženskej stránke za heretika. Možno práve preto uznal s väčšou vďačnosťou Božie dielo.

Ostatní sú príliš zaujatí sami sebou – nebudú strácať čas vďačnosťou.

A ako je to so mnou? Som vďačný Bohu?

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.