TopTip

Nedeľné zamyslenie C. Vasiľa: Synovia, ktorí konečne pochopili Otca

Nedeľné zamyslenie C. Vasiľa: Synovia, ktorí konečne pochopili Otca zdroj foto: pexels.com

Na Nedeľu o márnotratnom synovu v byzantskom obrade vám ponúkame zamyslenie vladyku Cyrila Vasiľa, apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie.

Máloktoré podobenstvo je tak plastické a univerzálne pochopiteľné ako dnešné podobenstvo, nazývané “o márnotratnom synovi“.  

Márnotratný syn ... je to už skoro jazykový zvrat na označenie niekoho, kto sa skrúšene vracia konečne na správnu cestu. Niekto navrhuje, že podobenstvo by sa skôr mohlo volať „o dvoch synoch“, pretože ten starší, pracovitý, poslušný, ale pritom trochu závistlivo hľadiaci na mladšieho je rovnako zaujímavý a zasluhuje si tiež našu pozornosť. 

Centrálnou postavou podobenstva je však rozhodne otec, ktorý chce mať konečne synov a nie túlajúcich sa pobehajov, alebo závistlivých a zatrpknutých sluhov. 

Dvakrát musí otec vyjsť z domu, aby synom ukázal svoju lásku. Lásku odpúšťajúcu i lásku vysvetľujúcu a prijímajúcu. Tento otec je obrazom Nebeského Otca, ktorý objíma kajúcneho hriešnika a vychádza zo svojej „hodovnej siene“, aby do nej s prosbou priviedol aj  nadurdeného a zatrpknutého syna, ktorý je hriešne hrdý na svoju bezhriešnosť.

Otec túži po tom, aby boli synovia nie „vonku“, ale v jeho dome, spolu s ním.

Aj po dvoch tisícročiach nám toto podobenstvo predkladá rodinnú drámu so šťastným koncom ako univerzálny príbeh o vzťahu človeka k Bohu.

Rebélia či pocit poddanstva to sú odveké modely správania sa voči Bohu. 

Jedno vedie k opusteniu domova a k vnútornému vyprázdneniu, druhé vedie k formálnej poslušnosti a zatrpknutosti z nedostatku slobody.

Ktorému z dvoch synov sa viacej podobám a v ktorej fáze jeho života? 

Som vonku, alebo vnútri, pri Otcovi, som „out“ alebo „in“?

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.01.2022

  • Poďakovanie za 53 rokov manželstva a prosba o Božie požehnanie do ďalších spoločných rokov pre moju sestru s manželom. (Katarína)
  • O dar viery pre synčeka, obrátenie manželky, pokoj v rodine, potrebné milosti pre Bohu známu sestru a osobný úmysel. (Ján)
  • Poďakovanie za všetky udelené milosti a prosba o zdravie, dar viery, Božiu pomoc a ochranu Panny Márie pre celú rodinu. (Vierka)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.