TopTip

Nedeľné zamyslenie biskupa Mariána Chovanca: Patrime do pravej vinice

Nedeľné zamyslenie biskupa Mariána Chovanca: Patrime do pravej vinice zdroj foto: pexels.com

Na 5. veľkonočnú nedeľu vám ponúkame zamyslenie Mons. Mariána Chovanca, banskobystrického diecézneho biskupa.

Evanjelium: Jn 15, 1-8

Náukové rozprávanie Ježiša o viniči patrí medzi tie jeho najkrajšie. Vinič je prisľúbeným ovocím celej Svätej zeme – Palestíny: vinič dáva nápoj, ktorý rozveseľuje srdce človeka (Ž 104, 15); vinič je symbolom radosti a lásky – toho, čo človek nutne potrebuje k životu, aby bol ľudský. Vinič – víno pripomína „začiatok znamení“, ktoré urobil Ježiš v Káne, keď zjavil seba samého.

 „Ja som pravý vinič, vy ste ratolesti“, hovorí dnes Ježiš všetkým svojim učeníkom. On je „pravým“ čiže „opravdivým“ viničom, na rozdiel od iných, ktoré sú plané a neprinášajú náležité ovocie. Pomocou tejto metafory, ktorá bola Ježišovým poslucháčom blízka, Boží Syn učí o svojom hlbokom zjednotení s tými, ktorí ho počúvajú, priľnú k nemu a zachovávajú jeho slová. Vieme, že vinič a ratolesti sú jednou rastlinou: majú tú istú miazgu a prinášajú to isté ovocie. Kontext Poslednej večere – čas, kedy Ježiš rozpráva toto poučenie – ako aj obraz viniča, ktorý pripomína víno, poukazujú na najkrajšie spojenie človeka a Boha – a to v Eucharistii.

Ježiš dôrazne povedal, že ak niekto „je jeho telo“ a „pije jeho krv“, má večný život, lebo jediný a večný Boh prebýva v ňom, a on prebýva v Bohu (por. Jn 6, 54-58).

Drahí bratia a sestry, bohatstvo a úžitok viniča pripomína požehnanie mesiášskych čias (por. Gn 49, 10-12), ktoré vrcholí v Eucharistii. Nezabúdajme na to!

Prorok Ozeáš (por. Oz 10, 1-3) píše, že Izrael – Boží ľud je viničom; ale čím viac dostáva Božie požehnanie, tým viac na Boha zabúda a viaže sa na márne modly. Prorok Izaiáš (Iz 5, 1-7) spieva o vinici – Božom ľude, na ktorý sa Pán sťažuje pre jeho neveru. Žiaľ, stále sú časy, keď Boží ľud neodpovedá na lásku láskou.

Boh však zostáva verný a nakoniec nájde záľubu vo svojej vinici, ktorá sa s ním zmieri (por. Iz 27, 2-5).

Patrime aj my do „pravej“ vinice, ktorá je podstatne spojená s Pánom – a to nielen v jeho slove, nielen v jeho bratoch a sestrách – ale najmä v ňom samom: čistým srdcom vo svätom prijímaní.   

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.