TopTip

Nedeľné zamyslenie biskupa Mariána Chovanca: O živej viere

Nedeľné zamyslenie biskupa Mariána Chovanca: O živej viere zdroj foto: pixabay.com
Na 13. nedeľu v cezročnom období vám prinášame zamyslenie Mons. Mariána Chovanca, banskobystrického diecézneho biskupa.
 
Evanjelium: Mk 5, 21-43
Dnešné evanjelium je o živej viere.   
„Tvoja viera ťa uzdravila“, hovorí Ježiš chorej žene, a otcovi mŕtveho dievčaťa povie: „Len ver“. Dva rozdielne životné príbehy sú spojené slovami „veriť“, „zachrániť“ a „dotknúť sa“. Tak ukazujú, že „viera“ je „dotykom“ Ježiša, ktorého sila zachraňuje od smrti.  
Žena i dievča symbolizujú nás – všetkých ľudí. Ako? Keď sme vzdialení od Pána strácame život – keď sa ho „dotýkame“, budeme spasení. Náš život totiž spočíva v tom, aby sme Ježiša milovali tak, ako on miluje nás. 
Centrálnou témou dnešného Evanjelia je viera, ktorá je „dotykom “ Ježiša, ktorý zachraňuje. Slovo „dotyk“ sa mnohokrát vyskytuje v evanjeliách. Dotyk predpokladá dôvernú blízkosť a milý kontakt s druhým človekom. Dotyk je základným kameňom komúnie: Kto sa dotýka, je aj dotýkaný. Jestvuje vonkajší aj vnútorný dotyk, ktorý preniká a pretvára srdce. 
Vidíme to na chorej žene, ako krásne jej viera rastie. Viera sa rodí z počúvania Ježiša. Jeho slovo dovoľuje žene prejsť od zúfalstva a vlastnej bezmocnosti k nádeji – k otvoreniu sa jeho moci; najprv sa Ježiša dotýka zozadu a – potom s ním hovorí „tvárou v tvár“. 
Ježiš je Pánom sveta – aj Pánom človeka, ktorý sa chce s ním zjednotiť: cez počúvanie a poslúchanie jeho slova. Odhodlajme sa „počúvať ho“ a tak sa ho živou vierou dotýkať. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.