TopTip

Nedeľné zamyslenie biskupa Mariána Chovanca: Čo treba očistiť v našom chráme?

Nedeľné zamyslenie biskupa Mariána Chovanca: Čo treba očistiť v našom chráme? zdroj foto: pexels.com

Na Tretiu pôstnu nedeľu vám prinášame zamyslenie Mons. Mariána Chovanca, banskobystrického diecézneho biskupa.

Evanjelium: Jn 2, 13-25

Ježišovo vystúpenie v chráme, jeho zápal a spravodlivý hnev, zaznamenali všetci štyria evanjelisti. Rozdiel je len v tom, že synoptici – Matúš, Marek a Lukáš – zaradili toto rozprávanie na koniec Ježišovej verejnej činnosti a Ján evanjelista, ktorého úryvok dnes čítame, zaradil túto udalosť na začiatok Pánovho ohlasovania. 
Prečo?  
Vieme, že Ján písal evanjelium ako posledný z evanjelistov. Viac desaťročí v ňom dozrievala biblická inšpirácia, a tento dnešný text drahý pre reformátorov všetkých čias, chcel využiť ako kľúčový s novou silou. 
Kresťania vedeli, že Ježišovo gesto „vyčistenia chrámu“ má prorocký charakter, čo znamená: Toto platí aj dnes – nielen pred dvetisíc rokmi. Ježiš aj dnes chce čistiť „chrámy“ a „náboženské svätyne“. Ježiš koná v línii známych prorokov – Izaiáša, Jeremiáša, Malachiáša... Oni boli vždy kriticky zameraní voči ľuďom aj inštitúciám, ktorí zneužívali moc mysliac viac na svoje dobro, ako na dobro tých, ktorých viedli a ktorým mali slúžiť. Žiaľ, že zlozvyky „mocných“ sprevádzajú niektorých predstavených – v Cirkvi aj vo svete – dodnes. 
Avšak Ježišovo gesto „vyčistenia chrámu“ má prorocký charakter aj pre každého jednotlivca – najmä nábožensky založeného. Lebo nielen Cirkev – inštitúcia je Pánovým chrámom. Božím chrámom je aj veriaci človek. Pavol apoštol napísal kresťanom v Korinte: „Vaše telo je chrámom Ducha Svätého, ktorý je vo vás, ktorého máte od Boha – nepatríte sebe. Draho ste boli kúpení. Oslavujte teda Boha vo svojom tele!“ (1 Kor 6, 19-20).
Ján evanjelista myslel práve na toto. My – veriaci kresťania – sa musíme denne očisťovať od svojich zlozvykov ako sú: tvrdohlavosť, nevľúdnosť, náladovosť, nevernosť, nezodpovednosť, pýcha... Pre toto Ján umiestnil text o očistení chrámu hneď na začiatok verejného účinkovania. 
Prosím, zahľaďme sa na seba... čo je zbytočné, zlé a nemilé v chráme môjho srdca? Čo treba hneď – a to dnes – očistiť a napraviť, aby som bol krásnym Pánových chrámom, v ktorom prebýva Otec, Syn aj Duch Svätý?

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.