TopTip

Nedeľné zamyslenie biskupa Mariána Chovanca: Boh nie je samotár

Nedeľné zamyslenie biskupa Mariána Chovanca: Boh nie je samotár zdroj foto: pixabay.com

Na Nedeľu Najsvätejšej Trojice vám prinášame zamyslenie Mons. Mariána Chovanca, banskobystrického diecézneho biskupa.

Evanjelium: Mt 28, 16-20

            Cirkevný liturgický rok nám sprítomňuje najdôležitejšie udalosti zo života Krista Pána: Božie narodenie – Vianoce, Pánovo zmŕtvychvstanie – Veľká noc, zoslanie Ducha Svätého – Turíce. Dnešná slávnosť Najsvätejšej Trojice je akousi korunou, ktorá završuje spomínané liturgické sviatky.  

Dnes vzdávame úctu jedinému Bohu, ktorý je v troch osobách. Stojíme pred tvárou najväčšieho tajomstva našej viery, ktoré Pán Ježiš zjavil slovami: Choďte teda, učte všetky národy a krstite ich „v mene Otca i Syna i Ducha Svätého“!

Vieru v Trojicu božských osôb vyznávame prakticky, keď robíme znamenie kríža. Veď mocou tohto znaku prijímame krst, odpustenie hriechov, a tiež ovocie iných sviatostí. Všetky modlitby adresujeme Bohu Otcovi, skrze Krista, v Duchu Svätom. Kríže zdobia naše domy; sú ozdobou našej krajiny. Nepreháňame v tvrdení, že žijeme v tieni kríža, ktorý je znakom viery v Najsvätejšiu Trojicu.

Čo nám trojičné tajomstvo hlása? Človek hľadajúc príčiny jestvovania prichádza k záveru, že Boh je. Veď jeho stvoriteľská moc, múdrosť a krása sa prejavujú v stvoreniach. Toto poznanie je základom prirodzených náboženstiev. My, kresťania, však vieme o tomto Bohu – Stvoriteľovi viac. Odkiaľ?

Od Krista Pána, ktorý odhalil seba, že je Božím Synom (por. Mt 16, 16). On zjavil jestvovanie Boha Otca (por. Mt 11, 27). On predpovedal zoslanie Ducha Svätého (Jn 15, 26). Všetky stránky Evanjelia hovoria o Otcovi, Synovi a Duchu Svätom – a my prijímame túto pravdu, lebo nám ju zjavil sám Boh.

Uvedomujeme si, že zjavenie Trojice je dôkazom Božej dôvery k človeku. Veď nikto svoje vnútorné veci neodhaľuje hocikomu, len tým najbližším. Pán Ježiš svojich učeníkov nazval „priateľmi“, lebo im oznámil všetko potrebné, čo počul od svojho Otca (por. Jn 15, 15).

Aký význam má toto tajomstvo pre náš život? Dvojaký:  

  • Odhaľuje nám, že Boh vnútorne „žije“. Boh nie je samotárom – je spoločenstvom osôb. On je „najspoločenskejšou bytosťou“, ak tak možno hovoriť o Pánu Bohu.
  • Učí nás, že človek sa vtedy realizuje, keď sa neuzatvára do svojho egoizmu, ale keď sa otvára druhému človekovi. Spomeňme si na Kristove slová: „Blaženejšie je dávať, ako prijímať!“ (Sk 20, 35).

Žijeme medzi ľuďmi a pre ľudí. To nás učí dnešná pravda o Najsvätejšej Trojici.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.