TopTip

Nedeľné zamyslenie biskupa Mareka Forgáča: Blízky Ježiš

Nedeľné zamyslenie biskupa Mareka Forgáča: Blízky Ježiš zdroj foto: pixabay.com

Na osemnástu nedeľu v Cezročnom období vám ponúkame zamyslenie Mons. Mareka Forgáča, pomocného biskupa Košickej arcidiecézy.

Eucharistia je centrum nášho kresťanského života a má rozmanité duchovné významy. Je to pokrm, ktorý nás učí, že nielen z pozemského chleba žije človek. Je to spôsob, akým Ježiš zostal prítomný uprostred nás. Je to sviatosť lásky, ktorú keď prijímame, stotožňujeme sa s tým, že sa aj v našom živote máme rozdávať pre druhých. A je to posila na ceste nášho putovania.

V dnešnú nedeľu počúvame v prvom čítaní o hladných a reptajúcich Izraelitoch, ktorým Boh dal mannu – chlieb z neba (Ex 16,12-15). Je to predobraz Eucharistie a tento predobraz nám pripomína, že každý, kto prijíma Eucharistiu, je pútnik. Keď v kostole stojíme v zástupe a krok za krokom sa blížime, aby sme prijali Ježiša – chlieb z neba, vtedy si ešte viac uvedomujeme, že aj v každodennom živote kráčame krok za krokom a blížime sa tam, kde je naša vlasť – v nebi. A na tejto ceste životom nám Boh dáva seba samého.

Zároveň počúvame v Jánovom evanjeliu Ježišovu reč o tom, ako sa identifikuje s chlebom života. Bolo to po rozmnožení chlebov, keď nasýtil zástup. Ježiš povedal: „Ja som chlieb života. Kto prichádza ku mne, nikdy nebude hladovať, a kto verí vo mňa, nikdy nebude žízniť.“ (Jn 6,35) Takú posilu potrebuje každý vyprahnutý pútnik. A kto z nás by sa takto vyprahnuto niekedy v živote necítil?

Sme pútnici a vnímame, že pozemské veci nedokážu naplniť srdce človeka. Na tejto ceste sa chceme rozdávať, ako sa rozdal Ježiš. Ale aby sme tak vládali, potrebujeme chlieb z neba. „Ja som chlieb života,“ vraví Ježiš (Jn 6,35). Je nám na dosah ruky...

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.