TopTip

Nedeľné zamyslenie biskupa M. Forgáča: Volanie a hľadanie

Nedeľné zamyslenie biskupa M. Forgáča: Volanie a hľadanie zdroj foto: pexels.com

Na druhú nedeľu v Cezročnom období vám ponúkame zamyslenie Mons. Mareka Forgáča, košického pomocného biskupa.

Náš dobrý Boh má rôzne pomenovania. Nazývame ho Stvoriteľom, milosrdným Otcom, Pánom celého sveta... Ľudia sa k nemu obracajú ako k Ochrancovi, Strážcovi, Darcovi všetkých darov. Učenci ho nazývajú Nehybným Hýbateľom. Mojžišovi sa zjavil ako „Ten, ktorý je.“ Avšak v kontexte Liturgie slova tejto nedele ho môžeme nazvať aj ako „Ten, ktorý volá.“ Boh trpezlivo a viackrát volá mladého Samuela (1Sam 3,3-10). A vo svojom Synovi, Ježišovi, volá apoštolov na cestu ohlasovania radostnej zvesti (Jn 1,35-42). 
Aj človek má rôzne pomenovania. Je to rozumný a slobodný tvor. Je to bytosť stvorená na Boží obraz. Je to stvorenie krásne i hriešne zároveň. No v kontexte Božieho slova tejto nedele by sme ho mohli nazvať aj ako „bytosť hľadajúca.“ Keď Ježiš videl za sebou dvoch učeníkov, opýtal sa ich: „Čo hľadáte?“ (Jn 1,38) Táto otázka vystihuje celý náš život, charakterizuje nás i motivuje nás. 
Krása života je v tom, keď sa Božie volanie stretne s ľudským hľadaním. Jedným z najistejších spôsobov, ako to dosiahnuť, je rozhodnúť sa pre obetu. „Hľa, Boží Baránok.“(Jn 1,36) – zvolal Ján Krstiteľ, keď videl Ježiša. Tým vystihol jeho poslanie a aj nám naznačil cestu obety. 

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.