TopTip

Nedeľné zamyslenie biskupa M. Forgáča: Volanie a hľadanie

Nedeľné zamyslenie biskupa M. Forgáča: Volanie a hľadanie zdroj foto: pexels.com

Na druhú nedeľu v Cezročnom období vám ponúkame zamyslenie Mons. Mareka Forgáča, košického pomocného biskupa.

Náš dobrý Boh má rôzne pomenovania. Nazývame ho Stvoriteľom, milosrdným Otcom, Pánom celého sveta... Ľudia sa k nemu obracajú ako k Ochrancovi, Strážcovi, Darcovi všetkých darov. Učenci ho nazývajú Nehybným Hýbateľom. Mojžišovi sa zjavil ako „Ten, ktorý je.“ Avšak v kontexte Liturgie slova tejto nedele ho môžeme nazvať aj ako „Ten, ktorý volá.“ Boh trpezlivo a viackrát volá mladého Samuela (1Sam 3,3-10). A vo svojom Synovi, Ježišovi, volá apoštolov na cestu ohlasovania radostnej zvesti (Jn 1,35-42). 
Aj človek má rôzne pomenovania. Je to rozumný a slobodný tvor. Je to bytosť stvorená na Boží obraz. Je to stvorenie krásne i hriešne zároveň. No v kontexte Božieho slova tejto nedele by sme ho mohli nazvať aj ako „bytosť hľadajúca.“ Keď Ježiš videl za sebou dvoch učeníkov, opýtal sa ich: „Čo hľadáte?“ (Jn 1,38) Táto otázka vystihuje celý náš život, charakterizuje nás i motivuje nás. 
Krása života je v tom, keď sa Božie volanie stretne s ľudským hľadaním. Jedným z najistejších spôsobov, ako to dosiahnuť, je rozhodnúť sa pre obetu. „Hľa, Boží Baránok.“(Jn 1,36) – zvolal Ján Krstiteľ, keď videl Ježiša. Tým vystihol jeho poslanie a aj nám naznačil cestu obety. 

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.