TopTip

Nedeľné zamyslenie biskupa Jána Kuboša: Pozorne s vierou počúvať hlas Dobrého pastiera

Nedeľné zamyslenie biskupa Jána Kuboša: Pozorne s vierou počúvať hlas Dobrého pastiera

Na 4. veľkonočnú nedeľu vám ponúkame zamyslenie Mons. Jána Kuboša, spišského diecézneho administrátora.

Ježiš povedal: „Moje ovce počúvajú môj hlas, ja ich poznám a ony idú za mnou. Ja im dávam večný život. Nezahynú nikdy a nik mi ich nevytrhne z ruky. Môj Otec, ktorý mi ich dal, je väčší od všetkých a nik ich nemôže Otcovi vytrhnúť z ruky. Ja a Otec sme jedno“ (Jn 10, 27-30).

Keď nám blížny niečo hovorí, stačí byť len chvíľu nepozorný, a nepochopenie je na svete (napr. aj v žalme (Ž 14) čítame, že Boha niet. Ak sme nepozornosťou nezaregistrovali predchádzajúce slová: Blázon si v srdci hovorí, vznikne závažný omyl). Chybou viacerých poslucháčov Ježiša však nebola obyčajná nepozornosť, ale neochota veriť. Len pozorné počúvanie s vierou nám pomáha objavovať súvislosti Božieho zjavenia.

Ovečky Dobrého Pastiera idú za ním práve preto, lebo poznajú súvislosť – prinajmenšom tú, ktorá sa týka dobroty Pastiera a jeho hlasu. Snáď aj preto sv. Tomáš hovorí: Zrak môj i chuť chceli by ma oklamať, ale sluch ma učí pevnú vieru mať...

So sústredenosťou a upriamenosťou Ježiša na nás súvisia aj jeho slová: „nik mi ich nevytrhne z ruky“ (Jn 10, 28b).

Vreckoví zlodeji využívajú chvíľkovú nepozornosť. Dokážu okradnúť človeka keď to najmenej čaká. Ak Ježiš hovorí, že Jeho ovečky Mu nik nevytrhne z ruky, dáva tým najavo svoju silu i svoju upriamenosť na nás, - jeho ovečky. Niet tam ani sekundovej nepozornosti, v ktorej by zlý duch mohol niekoho z Jeho ruky vytrhnúť.

"Ukázal silu svojho ramena..." (Lk 1, 51a) - tak sa modlievame vo vešperách. Ukázal ju nie v bitke s mečom, ale v boji s hriechom a smrťou - na kríži. Kríž má byť aj mojou posilňovňou, aby som v boji s hriechom mohol ukázať silu svojho ramena!

Pousilujme sa teda o väčšiu sústredenosť pri počúvaní  Božieho slova, aj pri počúvaní blížneho. Aj týmto sa môžeme ešte viac pripodobniť Dobrému Pastierovi, Ježišovi Kristovi. Amen.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa unifamiliar simple con una habitación en la planta baja y buhardilla.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.