Celková čiastka
Zostávajúci čas
Na 3. nedeľu v Cezročnom období vám prinášame zamyslenie Mons. Stanislava Zvolenského, bratislavského arcibiskupa metropolitu.
Keď obrátime pozornosť k slovám evanjelia, ktoré sa dnes číta pri svätých omšiach, môžeme si najprv všimnúť, že v tom dnešnom úryvku sú spojené dve odlišné pasáže z Lukášovho evanjelia.
Prvá časť (1,1-4) je prológ, úvod do evanjelia svätého Lukáša, ktorý je adresovaný istému Teofilovi. Meno Teofil pochádza z gréckeho jazyka a keď ho preložíme do slovenčiny, znamená „Boží priateľ“. V Teofilovi môžeme vidieť každého veriaceho človeka, ktorý sa otvára Bohu a chce poznať evanjelium.
V druhej časti (4, 14-21) evanjelista svätý Lukáš obracia našu pozornosť na Pána Ježiša, ktorý „v sile Ducha“ ide v sobotu do synagógy v Nazarete. Pán Ježiš zachovával predpisy židovských náboženských zákonov, nevyhýbal sa týždennému liturgickému rytmu a pripájal sa ochotne k zhromaždeniu veriacich Židov, ktorí prichádzali do synagógy, aby sa modlili a počúvali Písmo. Liturgické slávenie v synagóge pozostávalo z čítania textu zo Zákona, čiže z niektorej z piatich Mojžišových kníh alebo z kníh Prorokov, po ktorom nasledoval komentár a duchovná úvaha.
Keď bol Pán Ježiš pozvaný, aby prečítal úryvok z knihy proroka Izaiáša a dočítal v tichu plnom pozornosti, povedal: „Dnes sa splnilo toto Písmo, ktoré ste práve počuli.“ (Lk 4,21). Od najstarších čias, keď sa pripomínala táto udalosť z nazaretskej synagógy a dôležitá veta nášho Pána, katolícki duchovní otcovia s pomocou Božieho Ducha Svätého porozumeli, že vo výroku Pána Ježiša má veľký význam to slovo „dnes“ a že je potrebné ho chápať nie úzko v zmysle jedného dňa, ale že to „dnes“ predstavuje dlhý čas medzi prvým a posledným príchodom Pána Ježiša. A tak si uvedomili, že to „dnes“ predstavuje čas, kedy my veriaci máme schopnosť a čas, aby sme počúvali Pánove slová a aby sme konali pokánie.
Zamyslime sa nad týmto chápaním slova „dnes“ z dnešného evanjelia v súvise s naším osobným životom. Ako prežívame posvätný deň nedele, deň odpočinku a spoločenstva s našimi najbližšími, ale predovšetkým deň, v ktorom venujeme pozornosť nášmu Pánovi účasťou na nedeľnej svätej omši, pri ktorej máme všetci možnosť živiť sa duchovným pokrmom Pánovho slova? Svätá omša môže byť a chce byť pre každého jedinečným stretnutím s Pánom aj cez prijatie Eucharistie, svätého prijímania.
Ale dnes, keď slávime nedeľu Božieho slova, uvažujme nad tým, ako sa my, rozptýlení a nesústredení ľudia našej doby, usilujeme obrátiť pozornosť k Božiemu slovu predovšetkým pri slávení nedeľnej svätej omše. Je to nevyhnutné, lebo skôr, ako by sme sa obrátili k Pánovi našimi modlitbami a našimi prosbami, je potrebné Pána počúvať a svätá omša je istým spôsobom takou „školou“ počúvania Pána, ktorý sa nám prihovára. Každý deň a o to viac každá nedeľa je pre nás tým požehnaným „dnes“, kedy sa môžeme otvoriť pre Pánovo slovo a prosiť ho o silu, aby sme ho nasledovali na našich životných cestách. Teda aj dnes, v tento konkrétny deň, keď sa otvoríme pre Pánovo slovo, bude v nás účinkovať Božia spása, daruje nám pokoj, posilní nás duchovne, dá nám nádej a aj napriek našim životným krížom ukáže nám správnu cestu.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram