TopTip

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Stanislava Zvolenského: Sila Pánovho slova

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Stanislava Zvolenského: Sila Pánovho slova zdroj foto: pexels.com

Na 3. nedeľu v Cezročnom období vám prinášame zamyslenie Mons. Stanislava Zvolenského, bratislavského arcibiskupa metropolitu.

Keď obrátime pozornosť k slovám evanjelia, ktoré sa dnes číta pri svätých omšiach, môžeme si najprv všimnúť, že v tom dnešnom úryvku sú spojené dve odlišné pasáže z Lukášovho evanjelia.

Prvá časť (1,1-4) je prológ, úvod do evanjelia svätého Lukáša, ktorý je adresovaný istému Teofilovi. Meno Teofil pochádza z gréckeho jazyka a keď ho preložíme do slovenčiny, znamená „Boží priateľ“. V Teofilovi môžeme vidieť každého veriaceho človeka, ktorý sa otvára Bohu a chce poznať evanjelium.

V druhej časti (4, 14-21) evanjelista svätý Lukáš obracia našu pozornosť na Pána Ježiša, ktorý „v sile Ducha“ ide v sobotu do synagógy v Nazarete. Pán Ježiš zachovával predpisy židovských náboženských zákonov, nevyhýbal sa týždennému liturgickému rytmu a pripájal sa ochotne k zhromaždeniu veriacich Židov, ktorí prichádzali do synagógy, aby sa modlili a počúvali Písmo. Liturgické slávenie v synagóge pozostávalo z čítania textu zo Zákona, čiže z niektorej z piatich Mojžišových kníh alebo z kníh Prorokov, po ktorom nasledoval komentár a duchovná úvaha.

Keď bol Pán Ježiš pozvaný, aby prečítal úryvok z knihy proroka Izaiáša a dočítal v tichu plnom pozornosti, povedal: „Dnes sa splnilo toto Písmo, ktoré ste práve počuli.“ (Lk 4,21). Od najstarších čias, keď sa pripomínala táto udalosť z nazaretskej synagógy a dôležitá veta nášho Pána, katolícki duchovní otcovia s pomocou Božieho Ducha Svätého porozumeli, že vo výroku Pána Ježiša má veľký význam to slovo „dnes“ a že je potrebné ho chápať nie úzko v zmysle jedného dňa, ale že to „dnes“ predstavuje dlhý čas medzi prvým a posledným príchodom Pána Ježiša. A tak si uvedomili, že to „dnes“ predstavuje čas, kedy my veriaci máme schopnosť a čas, aby sme počúvali Pánove slová a aby sme konali pokánie.

Zamyslime sa nad týmto chápaním slova „dnes“ z dnešného evanjelia v súvise s naším osobným životom. Ako prežívame posvätný deň nedele, deň odpočinku a spoločenstva s našimi najbližšími, ale predovšetkým deň, v ktorom venujeme pozornosť nášmu Pánovi účasťou na nedeľnej svätej omši, pri ktorej máme všetci možnosť živiť sa duchovným pokrmom Pánovho slova? Svätá omša môže byť a chce byť pre každého jedinečným stretnutím s Pánom aj cez prijatie Eucharistie, svätého prijímania.

Ale dnes, keď slávime nedeľu Božieho slova, uvažujme nad tým, ako sa my, rozptýlení a nesústredení ľudia našej doby, usilujeme obrátiť pozornosť k Božiemu slovu predovšetkým pri slávení nedeľnej svätej omše. Je to nevyhnutné, lebo skôr, ako by sme sa obrátili k Pánovi našimi modlitbami a našimi prosbami, je potrebné Pána počúvať a svätá omša je istým spôsobom takou „školou“ počúvania Pána, ktorý sa nám prihovára. Každý deň a o to viac každá nedeľa je pre nás tým požehnaným „dnes“, kedy sa môžeme otvoriť pre Pánovo slovo a prosiť ho o silu, aby sme ho nasledovali na našich životných cestách. Teda aj dnes, v tento konkrétny deň, keď sa otvoríme pre Pánovo slovo, bude v nás účinkovať Božia spása, daruje nám pokoj, posilní nás duchovne, dá nám nádej a aj napriek našim životným krížom ukáže nám správnu cestu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.