TopTip

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Jána Babjaka SJ: Modlime sa za kňazov

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Jána Babjaka SJ: Modlime sa za kňazov

Na 2. nedeľu po Zoslaní Svätého Ducha vám ponúkame zamyslenie Mons. Jána Babjaka SJ, emeritného prešovského arcibiskupa. 

Denne počúvame veľmi veľa pekných slov a predsa ľahko na ne zabúdame. V pamäti nám zostanú iba tie, ktoré nás veľmi oslovili. Áno, také slová sme si zafixovali hlboko do svojej duše a vryli sa nám do srdca.

Tak nejako si môžeme vysvetliť slová Pána Ježiša z dnešného evanjelia, ktoré veľmi oslovili štyroch obyčajných rybárov, dvojice rodných bratov Šimona Petra a Ondreja i Jakuba a Jána. Pán Ježiš ich oslovil a vyzval: „Poďte za mnou a urobím vás rybármi ľudí.“ A oni hneď zanechali siete a išli za ním, stali sa jeho apoštolmi.

Ježišove slová mali silu hromu a boli také jasné, zrozumiteľné i prekvapivé, že im tvrdí chlapi, skúsení rybári, hneď porozumeli, zanechali všetko a nasledovali ho. V tomto pozvaní im jasne povedal, čo bude ich poslaním: „urobím vás rybármi ľudí“, inými slovami, budete zachraňovať ľudí pre život večný. Vidíme, akú veľkú dôveru im prejavil Pán Ježiš.

Dnes, v čase kňazských vysviacok, tieto slová jasne počuli i všetci novokňazi Slovenska, ktorých biskupi vysvätili. Modlime sa za nich, aby sa im slová povolania zapísali a vryli hlboko do srdca, aby z nich žili po celý svoj kňazský život.

Ježiš ich povoláva a vyzbrojuje pri kňazskej vysviacke. Dáva im moc odpúšťať hriechy, premieňať chlieb na jeho telo a víno na jeho najsvätejšiu krv a dáva im privilégium sláviť sv. liturgie, čiže sprítomňovať jeho vykupiteľskú obetu kríža nekrvavým spôsobom. Ježiš v každom čase oslovuje mladíkov a volá ich k nasledovaniu. Aj v dnešnej modernej dobe môžeme vidieť tých, ktorí smelo vykročili za Ježišom. Ide už len o to, aby vytrvali v tomto povolaní a v tejto Ježišovej službe. Za to sa všetci úprimne modlime.

Kňazská služba je veľmi dôležitá pre veriacich, lebo ich sýtia Božím slovom i Eucharistiou, aby kráčali po ceste čnosti a Božích prikázaní. Ukazujú ľuďom cestu k cieľu a sú sprostredkovateľom Božích milostí pre nich. Svoju silu kňazi denne čerpajú od Ježiša Krista, najmä modlitbou časoslova (breviára) a rozjímaním nad Božím slovom.

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.