TopTip

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Svätý Duch ako prúdy živej vody?

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Svätý Duch ako prúdy živej vody? zdroj foto: pixabay.com

Na slávnosť Zoslania Ducha Svätého vám prinášame zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa, apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie.

Jn 7, 37-52; 8,12

Svätý Duch, tretia Božská osoba, je nepredstaviteľný v materiálnej forme, či podobe. Sväté Písmo však niekedy ponúka istú charakteristiku, či vonkajší znak jeho účinkovania: víchor, plameň, hukot, holubicu zostupujúcu pri Ježišovom krste. Kristus sám, hovoriac o Svätom Duchu, používa obraz prameňa živej, teda sviežej, tečúcej, pramenitej vody. 

Ktoré z týchto prirovnaní je nám najzrozumiteľnejšie, ktorý z obrazov je najpriliehavejší? Ťažko povedať. Ale pre blízkovýchodného človeka, pre ktorého bola skúsenosť dlhých pochodov púšťou, či vyprahnutou krajinou, bežnou realitou, bol zaiste obraz prameňa prýštiaceho “živú” vodu viac ako zrozumiteľný a príťažlivý. A je taký aj pre nás. Každý si vie predstaviť, čo znamená pre vysmädnutého človeka môcť sa napiť pramenitej čistej vody.

Bez vody niet života. Bez vody človek zomiera. Bez vody zem neprinesie svoje plody. Bez Svätého Ducha nie je možný duchovný život, človek duchovne chladne a chladne, zomiera a neprináša duchovné plody. 

V Cirkvi je Svätý Duch, tento Pán a Darca života prítomný podľa Kristovo prísľubu ako Obhajca a Utešiteľ. Dostali sme ho pri krste, prijali sme pečať jeho daru v sviatosti myropomazania, birmovania. Túto pečať nikto nezmaže, je znakom našej dôstojnosti i zodpovednosti za prijatý dar.  Z prameňa živej vody však môžeme, ba musíme znova a znova čerpať, nestačí totiž, aby púšťou len jednorazovo “prehučal” príval dažďa, či nejaká záplavová vlna. Na to, aby sa pôda stala úrodnou a plodnou je potrebné pravidelné zavlažovanie. 

Pravidelné vystavenie sa prúdom živej vody Svätého Ducha nielen uhasí môj duchovný smäd, ale aj vyprahnutú púšť mojej duše môže zmeniť na úrodné pole prinášajúce hojné duchovné plody.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.