TopTip

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Rozobratá strecha

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Rozobratá strecha zdroj foto: pexels.com

Na Nedeľu druhého týždňa Veľkého pôstu vám prinášame zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa, apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie.

Nedeľné evanjelium v byzantskom obrade Mk 7. začalo (2, 1 – 12):

Uzdravenie ochrnutého - 1 O niekoľko dní znova vošiel do Kafarnauma. Ľudia sa dopočuli, že je v dome, 2 a zišlo sa ich toľko, že už nebolo miesta ani predo dvermi. A on im hlásal slovo. 3 Tu prišli k nemu s ochrnutým človekom; niesli ho štyria. 4 A keď ho pre zástup nemohli priniesť až k nemu, odkryli strechu tam kde bol, a otvorom spustili lôžko, na ktorom ležal ochrnutý. 5 Keď Ježiš videl ich vieru, povedal ochrnutému: „Synu, odpúšťajú sa ti hriechy.“
 
6 Sedeli tam aj niektorí zákonníci a v srdci uvažovali:  7 „Čo to tento hovorí? Rúha sa! Kto môže okrem Boha odpúšťať hriechy?“ Ježiš hneď svojím duchom spoznal, že tak rozmýšľajú, a povedal im: „Prečo si to myslíte vo svojich srdciach? 9 Čo je ľahšie - povedať ochrnutému: „Odpúšťajú sa ti hriechy,“ alebo povedať: „Vstaň, vezmi si lôžko a choď!“? 10 Ale aby ste vedeli, že Syn človeka má na zemi moc odpúšťať hriechy“ - povedal ochrnutému: „Hovorím ti: Vstaň, vezmi si lôžko a choď domov.“ 12   A on vstal, hneď si vzal lôžko a pred očami všetkých odišiel. Všetci sa divili, velebili Boha a hovorili: „Také niečo sme ešte nikdy nevideli.“
 
Zamyslenie vladyku Cyrila Vasiľa:

Poznáme mená mnohých postáv z jednotlivých evanjeliových scén, poznáme mená aj niektorých uzdravených, poznáme mená Ježišových nasledovníkov i odporcov. Škoda však, že nám neostali pre históriu zaznamenané mená štyroch mužov z dnešného evanjelia, ktorí by si to zaslúžili.

Ide o tých štyroch, ktorí priniesli  do Kafarnaumu ochrnutého. Kto to bol? Priatelia, príbuzní, sluhovia nejakého bohatého pána? Nevieme. Vieme, ale, že boli vytrvalí, nenechali sa odradiť, boli vynaliezaví a takpovediac neodbytní. Aj keď strecha kafarnaumského domu iste nebola  betónová platňa, cez ktorú by sa bolo treba prebíjať zbíjačkou a možno bola len z nejakých dosiek, či trámov a na nich položenej nejakej rohože, ale predsa..., kto z nás by mal dnes tú odvahu i túto vynaliezavosť?

V skutočnosti  sa im dostalo i pochvaly i odmeny od samotného Ježiša. „Keď videl ich vieru ...“. Častokrát totiž musel  napomínať svojich súčasníkov a vlastne aj nás práve pre nedostatok viery. Zázrak uzdravenia ochrnutého, ktorý Pán Ježiš urobil, bol viditeľný a bol vyvolaný pochybnosťami neprajných zákonníkov, ale tomuto predchádzal dôležitejší neviditeľný zázrak odpustenia hriechov, ktorý bol odpoveďou na vieru tých, ktorí ochrnutého spustili cez strechu k Ježišovým nohám. Nájdem v sebe vieru a odvahu, aby som predložil dnes k Pánovým nohám slabosti a nemohúcnosť svoju, a aj tých, na ktorých mi záleží?

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.