TopTip

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Rozobratá strecha

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Rozobratá strecha zdroj foto: pexels.com

Na Nedeľu druhého týždňa Veľkého pôstu vám prinášame zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa, apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie.

Nedeľné evanjelium v byzantskom obrade Mk 7. začalo (2, 1 – 12):

Uzdravenie ochrnutého - 1 O niekoľko dní znova vošiel do Kafarnauma. Ľudia sa dopočuli, že je v dome, 2 a zišlo sa ich toľko, že už nebolo miesta ani predo dvermi. A on im hlásal slovo. 3 Tu prišli k nemu s ochrnutým človekom; niesli ho štyria. 4 A keď ho pre zástup nemohli priniesť až k nemu, odkryli strechu tam kde bol, a otvorom spustili lôžko, na ktorom ležal ochrnutý. 5 Keď Ježiš videl ich vieru, povedal ochrnutému: „Synu, odpúšťajú sa ti hriechy.“
 
6 Sedeli tam aj niektorí zákonníci a v srdci uvažovali:  7 „Čo to tento hovorí? Rúha sa! Kto môže okrem Boha odpúšťať hriechy?“ Ježiš hneď svojím duchom spoznal, že tak rozmýšľajú, a povedal im: „Prečo si to myslíte vo svojich srdciach? 9 Čo je ľahšie - povedať ochrnutému: „Odpúšťajú sa ti hriechy,“ alebo povedať: „Vstaň, vezmi si lôžko a choď!“? 10 Ale aby ste vedeli, že Syn človeka má na zemi moc odpúšťať hriechy“ - povedal ochrnutému: „Hovorím ti: Vstaň, vezmi si lôžko a choď domov.“ 12   A on vstal, hneď si vzal lôžko a pred očami všetkých odišiel. Všetci sa divili, velebili Boha a hovorili: „Také niečo sme ešte nikdy nevideli.“
 
Zamyslenie vladyku Cyrila Vasiľa:

Poznáme mená mnohých postáv z jednotlivých evanjeliových scén, poznáme mená aj niektorých uzdravených, poznáme mená Ježišových nasledovníkov i odporcov. Škoda však, že nám neostali pre históriu zaznamenané mená štyroch mužov z dnešného evanjelia, ktorí by si to zaslúžili.

Ide o tých štyroch, ktorí priniesli  do Kafarnaumu ochrnutého. Kto to bol? Priatelia, príbuzní, sluhovia nejakého bohatého pána? Nevieme. Vieme, ale, že boli vytrvalí, nenechali sa odradiť, boli vynaliezaví a takpovediac neodbytní. Aj keď strecha kafarnaumského domu iste nebola  betónová platňa, cez ktorú by sa bolo treba prebíjať zbíjačkou a možno bola len z nejakých dosiek, či trámov a na nich položenej nejakej rohože, ale predsa..., kto z nás by mal dnes tú odvahu i túto vynaliezavosť?

V skutočnosti  sa im dostalo i pochvaly i odmeny od samotného Ježiša. „Keď videl ich vieru ...“. Častokrát totiž musel  napomínať svojich súčasníkov a vlastne aj nás práve pre nedostatok viery. Zázrak uzdravenia ochrnutého, ktorý Pán Ježiš urobil, bol viditeľný a bol vyvolaný pochybnosťami neprajných zákonníkov, ale tomuto predchádzal dôležitejší neviditeľný zázrak odpustenia hriechov, ktorý bol odpoveďou na vieru tých, ktorí ochrnutého spustili cez strechu k Ježišovým nohám. Nájdem v sebe vieru a odvahu, aby som predložil dnes k Pánovým nohám slabosti a nemohúcnosť svoju, a aj tých, na ktorých mi záleží?

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.01.2022

  • O dar viery pre synčeka, milosť obrátenia pre manželku, pokoj v rodine, potrebné milosti pre Bohu známu sestru a osobný úmysel. (Ján)
  • O návrat mojich dospelých detí k viere. (mama)
  • O zdravie a vyriešenie aktuálnych zdravotných i osobných problémov. (Gabriela)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.