TopTip

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Pane, nemám človeka

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Pane, nemám človeka zdroj foto: pexels.com

Na Nedeľu o porazenom v byzantskom obrade vám prinášame zamyslenia arcibiskupa Cyrila Vasiľa, apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie.

Liturgické čítanie: 

Jn 5, 1-15 Uzdravenie chorého pri betsatskom rybníku - 1 Potom boli židovské sviatky a Ježiš vystupoval do Jeruzalema. 2 V Jeruzaleme pri Ovčej bráne je rybník, hebrejsky zvaný Betsata, a pri ňom päť stĺporadí. 3 V nich ležalo množstvo chorých, slepých, chromých a ochrnutých. (4 ...ktorí čakali, až sa voda pohne. Anjel zostupoval totiž z času na čas do rybníka a rozvíril vodu. A ten, kto prvý vošiel do zvírenej vody, bol uzdravený, čo by ho bola trápila akákoľvek choroba.)

5 Bol tam aj istý človek, chorý už tridsaťosem rokov. 6 Keď ho tam videl Ježiš ležať a zvedel, že je už dlho chorý, povedal mu: „Chceš ozdravieť?“ 7 Chorý mu odpovedal: „Pane, nemám človeka, čo by ma spustil do rybníka, keď sa zvíri voda. A kým sa ta sám dostanem, iný ma predíde.“ 8 Ježiš mu vravel: „Vstaň, vezmi si lôžko a choď!“ 9 A ten človek hneď ozdravel, vzal si lôžko a chodil.
No v ten deň bola sobota, 10 preto Židia hovorili uzdravenému: „Je sobota, nesmieš nosiť lôžko!“ 11 Ale on im odvetil: „Ten, čo ma uzdravil, mi povedal: „Vezmi si lôžko a choď!“ 12 Pýtali sa ho: „A kto je ten človek, čo ti povedal: „Vezmi a choď?“ 13 Ale uzdravený nevedel, kto je to, lebo Ježiš sa vzdialil spomedzi zástupu, čo sa zišiel na tom mieste. 14 Neskôr ho Ježiš našiel v chráme a povedal mu: „Hľa, ozdravel si, už nehreš, aby ťa nepostihlo niečo horšie.“
 
ZAMYSLENIE: 

Čo je horšie ako dlhá, desaťročia trvajúca, paralyzujúca choroba? Samota. 

„Pane, nemám človeka“. V týchto slovách ochrnutého je zhrnuté hádam najsmutnejšie vyjadrenie života človeka, ktorý je už 38 rokov chorý a osamelý, ležiaci v stĺporadí. 

Kde býva, kto ho tam ráno prináša a večer odnáša? Nevieme. Možno, že predsa len  existuje ktosi, kto ho ráno vyloží na ulicu...,  niekto, komu potom musí odovzdať časť almužny, ktorú si počas dňa vyžobral. V skutočnosti ale nemá nikoho, najmä nie vtedy, keď by ho potreboval, aby sa mohol ako prvý ponoriť do rozvírenej vody rybníka s uzdravujúcim účinkom.

Po dlhých rokoch opustenosti uprostred nevšímavo prechádzajúceho davu pristupuje k nemu konečne Ježiš. Konečne si ho niekto naozaj všimol, zastavuje sa pri ňom, zaujíma sa o jeho osud, rozpráva sa s ním, uzdravuje ho. On sa stal pre neho „človekom“. Konečne je tu niekto. On, Boží Syn, sa stal človekom, aby už odteraz nikto, žiaden človek nemohol povedať, „nemám človeka“.

Samota je stav človeka ktorý upadol do hriechu. Veď hriech je strata spoločenstva s Bohom, s cirkvou. Preto je horší ako choroba, je horší ako desaťročia ochrnutia. To je logika Ježišových slov: „ ... už nehreš, aby ťa nepostihlo niečo horšie“.

Takže, čo je horšie ako desaťročia ochrnutia? Hriech! Áno, je to strašné konštatovanie. Strašná pravda. A čo je najstrašnejšie, žiaľ, ani táto strašná pravda a množstvo odstrašujúcich prípadov mnohokrát nestačí na získanie spasiteľnej bázne a na odvrátenie sa od konania hriechu. Strašné.

 
 

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.