TopTip

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Jednoduché riešenie

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Jednoduché riešenie zdroj foto: pexels.com

Na nedeľu 8. týždňa po päťdesiatnici vám ponúkame zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa, košického eparchu.

Mt 14, 14b - 22

V tom čase Ježiš videl veľký zástup, zľutoval sa nad nimi a uzdravoval im chorých. A keď sa zvečerilo, pristúpili k nemu učeníci a hovorili: „Toto miesto je pusté a čas už pokročil. Rozpusť zástupy, nech sa rozídu do dedín kúpiť si jedlo.” Ale Ježiš im povedal: „Nemusia nikam chodiť; vy im dajte jesť!” Oni mu vraveli: „Nemáme tu nič, iba päť chlebov a dve ryby.” On povedal: „Prineste mi ich sem!” Potom rozkázal, aby si zástupy posadali na trávu. Vzal päť chlebov a dve ryby, pozdvihol oči k nebu, dobrorečil, lámal chleby a dával učeníkom a učeníci zástupom. Všetci jedli a nasýtili sa, ba ešte nazbierali dvanásť plných košov zvyšných odrobín. A tých, čo jedli, bolo asi päťtisíc mužov okrem žien a detí. A hneď rozkázal učeníkom, aby nastúpili na loďku a išli pred ním na druhý breh, kým on rozpustí zástupy.

_____________________

“Ako si to len predstavuje ten náš šéf!? Jemu sa to hovorí!”

 Koľkokrát zaznel podobný vzdych z úst podriadených na celom svete a vo všetkých možných dobách a situáciách. Koľkokrát sme už počuli o šéfovi, ktorý vyžaduje od podriadených vyriešenie situácie, ktorá je jasne neriešiteľná, nástojí na tom, že to má byť urobené hneď a akékoľvek racionálne návrhy na vyriešenie situácie, alebo aspoň na presunutie zodpovednosti na iných odmieta: “Urobte to vy a urobte to hneď!”

    Scéna z dnešného evanjelia je priam ukážkovým prototypom takejto situácie, ale súčasne má v sebe aj jeden podstatný rozdiel. Keď podriadení - v tomto prípade Ježišovi učeníci - jednoznačne konštatujú, že sa to požadované urobiť “nedá”,  šéf, Ježiš, sa na nich nevyykričí a neuzavrie sa do svojej kancelárie, ako to bežne robia ostatní šéfovia, ale vyrieši situáciu tým najneočakávanejším spôsobom, a to tak, že všetci ostanú s otvorenými ústami. V prípade nasýtenia päťtisícového  hladného zástupu ostanú  všetci dokonca nielen s otvorenými, ale aj s plnými ústami i plným žalúdkom a ešte aj s plnými 12 košmi zvyškov z obeda.

    V prípade dnešnej evanjeliovej scény však treba uviesť aj zásluhu apoštolov. Čo takého urobili? Dali Ježišovi k dispozícii všetko to, čo mali, hoci vedeli, že to nemôže reálne stačiť. Zariskovali a poslúchli Ježiša, možno najprv takpovediac so zatvorenými a neskôr s od údivu otvorenými očami rozdávali  z toho košíka, v ktorom mali prakticky svoju “desiatu”, teda z piatich chlebov a dvoch rýb, čakajúcemu päťtisícovému zástupu. Pustili sa do rozdávania. A divili sa ešte viac ako tí, ktorí boli pohodlne usadení a nemali potuchy, odkiaľ prišli zásoby, ktoré ich nasýtili.

    Odvážim sa na niečo podobné aj ja, zoči-voči nekonečným potrebám a očakávaniam ľudí, ktorí sa na mňa obracajú? Môžem to skúsiť, ale najprv to čo mám a čo chcem celkom rozdať, musím predložiť Ježišovi, aby to požehnal. To je skutočné tajomstvo úspechu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.