TopTip

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Jednoduché riešenie

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Jednoduché riešenie zdroj foto: pexels.com

Na nedeľu 8. týždňa po päťdesiatnici vám ponúkame zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa, košického eparchu.

Mt 14, 14b - 22

V tom čase Ježiš videl veľký zástup, zľutoval sa nad nimi a uzdravoval im chorých. A keď sa zvečerilo, pristúpili k nemu učeníci a hovorili: „Toto miesto je pusté a čas už pokročil. Rozpusť zástupy, nech sa rozídu do dedín kúpiť si jedlo.” Ale Ježiš im povedal: „Nemusia nikam chodiť; vy im dajte jesť!” Oni mu vraveli: „Nemáme tu nič, iba päť chlebov a dve ryby.” On povedal: „Prineste mi ich sem!” Potom rozkázal, aby si zástupy posadali na trávu. Vzal päť chlebov a dve ryby, pozdvihol oči k nebu, dobrorečil, lámal chleby a dával učeníkom a učeníci zástupom. Všetci jedli a nasýtili sa, ba ešte nazbierali dvanásť plných košov zvyšných odrobín. A tých, čo jedli, bolo asi päťtisíc mužov okrem žien a detí. A hneď rozkázal učeníkom, aby nastúpili na loďku a išli pred ním na druhý breh, kým on rozpustí zástupy.

_____________________

“Ako si to len predstavuje ten náš šéf!? Jemu sa to hovorí!”

 Koľkokrát zaznel podobný vzdych z úst podriadených na celom svete a vo všetkých možných dobách a situáciách. Koľkokrát sme už počuli o šéfovi, ktorý vyžaduje od podriadených vyriešenie situácie, ktorá je jasne neriešiteľná, nástojí na tom, že to má byť urobené hneď a akékoľvek racionálne návrhy na vyriešenie situácie, alebo aspoň na presunutie zodpovednosti na iných odmieta: “Urobte to vy a urobte to hneď!”

    Scéna z dnešného evanjelia je priam ukážkovým prototypom takejto situácie, ale súčasne má v sebe aj jeden podstatný rozdiel. Keď podriadení - v tomto prípade Ježišovi učeníci - jednoznačne konštatujú, že sa to požadované urobiť “nedá”,  šéf, Ježiš, sa na nich nevyykričí a neuzavrie sa do svojej kancelárie, ako to bežne robia ostatní šéfovia, ale vyrieši situáciu tým najneočakávanejším spôsobom, a to tak, že všetci ostanú s otvorenými ústami. V prípade nasýtenia päťtisícového  hladného zástupu ostanú  všetci dokonca nielen s otvorenými, ale aj s plnými ústami i plným žalúdkom a ešte aj s plnými 12 košmi zvyškov z obeda.

    V prípade dnešnej evanjeliovej scény však treba uviesť aj zásluhu apoštolov. Čo takého urobili? Dali Ježišovi k dispozícii všetko to, čo mali, hoci vedeli, že to nemôže reálne stačiť. Zariskovali a poslúchli Ježiša, možno najprv takpovediac so zatvorenými a neskôr s od údivu otvorenými očami rozdávali  z toho košíka, v ktorom mali prakticky svoju “desiatu”, teda z piatich chlebov a dvoch rýb, čakajúcemu päťtisícovému zástupu. Pustili sa do rozdávania. A divili sa ešte viac ako tí, ktorí boli pohodlne usadení a nemali potuchy, odkiaľ prišli zásoby, ktoré ich nasýtili.

    Odvážim sa na niečo podobné aj ja, zoči-voči nekonečným potrebám a očakávaniam ľudí, ktorí sa na mňa obracajú? Môžem to skúsiť, ale najprv to čo mám a čo chcem celkom rozdať, musím predložiť Ježišovi, aby to požehnal. To je skutočné tajomstvo úspechu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.