TopTip

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Blažení... poslucháči a uskutočňovatelia slova

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Blažení... poslucháči a uskutočňovatelia slova zdroj foto: pixabay.com

Na nedeľu 12. týždňa po Päťdesiatnici vám prinášame zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa, košického eparchu.

V tom čase Ježiš vošiel do ktorejsi dediny, kde ho prijala do domu istá žena, menom Marta. Tá mala sestru menom Máriu, ktorá si sadla Pánovi k nohám a počúvala jeho slovo. Ale Marta mala plno práce s obsluhou. Tu zastala a povedala: „Pane, nedbáš, že ma sestra nechá samu obsluhovať? Povedz jej, nech mi pomôže!” Pán jej odpovedal: „Marta, Marta, staráš sa a znepokojuješ pre mnohé veci, a potrebné je len jedno. Mária si vybrala dobrý podiel, ktorý sa jej neodníme.” Ako to hovoril, akási žena zo zástupu pozdvihla svoj hlas a povedala mu: „Blažený život, ktorý ťa nosil, a prsia, ktoré si požíval.” Ale on povedal: „Skôr sú blažení tí, čo počúvajú Božie slovo a zachovávajú ho.”
 
Blažení... poslucháči a uskutočňovatelia slova
Zvyčajne hovoríme o ôsmich „blahoslavenstvách“, alebo (v cirkevnej slovančine) o ôsmich „blaženstvách“. Dnešné Lukášovo evanjelium k nim dodáva ďalšie: „blažení tí, čo počúvajú Božie slovo a zachovávajú ho.“ 
Kristus ho vyhlasuje nie ako protiklad, či dokonca akési  zníženie posvätnosti, svätosti a „blaženosti“ jeho matky, ktorá ho prijala do svojho života, ktorá ho sýtila na svojich prsiach. Práve naopak! „Blaženosť“ jeho matky ale nespočíva výlučne či principiálne v jej fyzickom materstve, ale v tom, že bola prvá, ktorá počúvala Božie slovo, ktorá ho zachovávala, ktorá ho prijala tak dokonalým spôsobom, že v jej živote sa toto prijaté Slovo stalo Telom. 
Máriino Božie materstvo vo svojom fyzickom rozmere je výnimočným historickým, jedinečným a neopakovateľným javom. Kristus nám dnes ale pripomína, že každý z nás je pozvaný k tomu, aby  si vybral neodňateľný dobrý podiel: načúvanie Božiemu slovu a jeho uskutočňovanie v živote. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
House with double garage and spacious terrace.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.