TopTip

Návrat k verejnému sláveniu bohoslužieb Cirkev zvládla

Návrat k verejnému sláveniu bohoslužieb Cirkev zvládla

V Katolíckej cirkvi zavládla veľká radosť, po takmer dvoch mesiacoch sa od dnes slávia verejné bohoslužby za prísných hygienickych opatrení s obmedzeným počtom ľudí. Ako vyplýva zo zistení TK KBS, návrat zatiaľ je bez problémov. Za obnovenie slávenia vyjadrujú vďačnosť kňazi i laici. Biskupi ich ešte pred obnovením poprosili, aby opatrenia, ktoré nariadil Úrad verejného zdravotníctva, zavádzali do praxe zodpovedne. Zároveň uviedli, že naďalej platí dišpenz od povinnej účasti na omšiach v nedeľu a sviatky. Zároveň pokračuje vysielanie bohoslužieb cez médiá.

„Sme telesne vzdialení, vo vzájomných rozostupoch, a predsa sme duchovne zjednotení. Prvý deň, keď sa otvárajú chrámy, opatrne pristupujeme k duchovným tajomstvám. Nech sú nám posilou a svetlom, tak ako to počujeme v dnešnom evanjeliu,“ pripomenul veriacim v Katedrále sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici Mons. Branislav Koppal, generálny vikár Banskobystrickej diecézy. Do katedrály vošli všetci bez komplikácii. Po uvedení opatrení do praxe má v súčasnosti chrám kapacitu 80 veriacich. Na dnešnej rannej svätej omši, ktorá je jedným z troch slávení počas všedného dňa, bolo okolo 25 ľudí (okrem celebranta a asistencie). Pracovníci Rádia LUMEN v priestoroch katedrály nainštalovali kameru, ktorá priniesla prenos bohoslužby naživo. Túto možnosť ponúkne rádio aj naďalej na svojej sieti.

Na prvú verejnú svätu omšu v Marianke, ktorá je mariánskym pútnickým miestom, dnes ráno prišlo 19 ľudí. Kapacita baziliky stanovená súčasnými obmedzeniami je 48 veriacich. „Cez týždeň máme dve sväté omše. Jednu ráno o 8:00 a druhú večer o 18:00. Ranné sväté omše cez týždeň ako aj prvá v nedeľu rovnako o 8:00, sú vyhradené pre seniorov,“ povedal TK KBS katolícky kňaz a člen Kongregácie bratov Tešiteľov z Gethseman Faustyn Rafał Wesołowsky. V nedeľu o 9:30 majú svätú omšu pre mladé rodiny s deťmi a mládež. Ďalšie sväté omše sú o 11:00 a 18:30. „Keď bude pastoračná potreba, sme ochotní v nedele na čas pandémie zvýšiť počet svätých omší,“ povedal páter Faustyn s tým, že ozvučujú reproduktormi aj priestor pred bazilikou.

V bratislavskej farnosti Kráľovnej rodiny na Teplickej ulici v Bratislave prišlo na prvú verejnú svätú omšu ráno o 7:00 dvadsať ľudí, pričom kapacita kostola je v súčasnosti 63 veriacich. Ďalšiu svätú omšu majú večer. Na ňu si osobne, e-mailom alebo cez sociálnu sieť zarezervovalo podľa správcu farnosti Jozefa Kováčika miesto približne 40 ľudí. Takýto počet dnes ráno prišiel na svätú omšu do farnosti sv. Jána Bosca v bratislavskej Trnávke, pričom podľa správcu farnosti Františka Kohúta je súčasná kapacita kostola 50 ľudí. Sväté omše cez týždeň budú v tejto farnosti o 6:30 a 18:00, v nedeľu v kostole bude svätá omša o 6:45 vyhradená prednostne pre dôchodcov nad 65 rokov. Sväté omše v nedeľu v kostole budú aj o 8:00 a 18:00.

Na nádvorí saleziánskeho oratória v bratislavskej Trnávke budú v prípade priaznivého počasia sväté omše o 9:30 a 11:00. Cez týždeň spovedajú saleziáni v altánku vo farskej záhrade a v nedeľu počas svätých omší na nádvorí. „Je však potrebné zachovať všetky náležité hygienické usmernenia: nosiť rúško a dezinfikovať ruky, v kostole môžu sedieť v dlhých laviciach iba dvaja ľudia, v krátkych po jednom a v každej druhej lavici. Pri svätej omši vonku na nádvorí sa bude iba stáť a je potrebné zachovávať odstup dva metre, nebude znak pokoja, pri svätom prijímaní rozostupy v rade budú dva medtre a sväté prijímanie sa bude podávať iba do rúk,“ uviedol direktor komunity Tibor Reimer.

Bohoslužby už obnovili aj bratislavskí kapucíni. "Svätá omša bola v pokojnej atmosfére, prišlo 36 ľudí, celkovo máme možnosť, aby prišlo 52. Ľudia využili aj možnosť svätej spovede. Poriadkovú službu vykonávali dvaja bratia, ľudia boli milí, vačšinou to boli naši stáli návštevníci. Skoro všetci prisúpili k Eucharistii," informoval br. Michal Piaček. Na začiatku svätej omše hlavný celebrant prečítal oznám o opatreniach, ktoré podľa brata Michala všetci "rešpektovali a akceptovali". "Ak by prišlo viac ľudí, tak sú na kostole reproduktory a sväté prijímanie by sme im umožnili prijať. Hoci sme s bratmi slávili doteraz svätú omšu spoločne, bol to pre mňa ako kňaza radostný pocit opäť slúžiť ľuďom v kostole," dodal br. Michal.

Bez problémov začali verejné slávenia aj v Prešove. "Dnes ráno o 7:00 sme mali po istej dobe svätú omšu za účasti veriacich - po splnení všetkých hygienických predpisov. Ľudia pred svätou omšou a prenosom od radosti aj zatlieskali," povedal dekan kostola sv. Mikuláša v Prešove Jozef Dronzek. Pri hlavnom vstupe do konkatedrály mali podľa jeho slov "usporiadateľskú službu, ktorá počítala počet vchádzajúcich. Tesne pred svätou omšu sme privreli mrežu, aby počas omše už nikto nevchádzal, aby sa nepresiahla stanovená norma počtu. Nezaznamenali sme žiadne konflikty ani napätie, ľudia boli disciplinovaní. Pre seniorov sme pridali počas týždňa svätú omšu o 10:00 a v nedeľu to budú dve sväté omše o 6:30 a 13:30," dodal dekan Dronzek.

V zmysle opatrení obnovili verejné bohoslužby aj v Dolnom Kubíne. Za normálnych okolností mávali len jednu rannú svätú omšu vo farskom kostole o 6:00. Dnes pridali ešte jednu na sídlisku Brezovec o 7:00, aby "umožnili väčšiemu počtu ľudí sa zúčastniť na bohoslužbe". Kostoly pripravili tak, aby boli dodržané všetky predpisy. "Veriaci sa správali uvedomele a zodpovedne, dodržiavali všetky hygienické pokyny. Obnovili sme aj vysluhovanie sviatosti zmierenia v zmysle predpisov a k dispozícii bolo viac kňazov," informoval dekan Ľubomír Pekarčík. "Naše prvé dojmy sú veľmi pozitívne. Teší nás zodpovedný prístup veriacich a snažíme sa rozložiť časy bohoslužieb a vysluhovania sviatosti zmierenia tak, aby sme umožnili tieto využiť pre čo najväčší počet veriacich," dodal dekan Pekarčík.

Sväté omše s verejnosťou obnovili aj v Národnej svätyni - Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. "Ľudí prišlo približne 20, čo je len o trochu menej, ako bývalo pred koronavírusom. Máme pri vchode stojan s dezinfekciou rúk, písomnou aj obrázkovou informáciou. Každú druhú lavicu máme zablokovanú. Bazilika má vyše 1300 m2, takže nebola potreba nejako ľudí usmerňovať. Uvidíme, čo bude cez víkend," hovorí rektor Národnej svätyne P. Ondrej Kentoš, OSPPE. Pozitívne to vníma aj celebrant rannej svätej omše P. Juraj. Aj keď samotné slávenie neprežíval ináč od predchádzajúcich dní, "predsa len účasť ľudí je o niečo obohacujúcejšia. Pozitívne k sláveniu prispela prítomnosť miništrantov." Za jeden z podnetov, nad ktorým sa treba ešte podľa jeho slov zamyslieť, je sväté príjímanie na ruku.

"Veľmi som sa tešil na dnešnú svätä omšu, ktorú sme slávili o 7:00 v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave. Je aj ťažko vyjadriť ten úžasný pocit, keď som po dvoch mesiacoch mohol sláviť svätú omšu s ľuďmi," hovorí Jozef Markotán, farár farnosti Rožňava mesto, veľprepošt. "Je naozaj iné sláviť svätú omšu s ľuďmi a sláviť sám. Dnes som opäť cítil, že sme sa ako spoločenstvo stretli okolo nášho Centra, ktorým je Boh. Bola to veľká radosť. Svätá omša bola slávená v maďarskom jazyku, večer o 18:00 bude v slovenskom jazyku," uviedol. Ľudia podľa jeho slov prišli vo väčšom počte, ako zvyčajne. "Prišli a boli šťastní, bolo cítiť emócie, vnímal som ich radosť, že po dvoch mesiacoch sú opäť v kostole, radosť, že sa opäť stretli aj ako spoločenstvo, že sa stretli so svojim kňazom, prišli ma pozdraviť."

Ako sa pripravili? "Vstupné dvere do kostola - dvojkrídlové sme spolovice otvorili, aby sa ľudia nemuseli dotýkať dverí pri otváraní a aby sme zabezpečili vetranie. Na zatvorenú časť dverí sme dali oznam s hygienickými pokynmi, určenými opatreniami, ktoré treba dodržať, k dispozícii je samozrejme dezinfekcia rúk. Každá druhá lavica je prelepená páskou, aby sa zabránilo vstupu do nej, v laviciach, kde môžu sedieť ľudia v určenej vzdialenosti, sú označené 2 m odstupy, a konkrétne miesto, kde majú ľudia sedieť. Bez veľkého vysvetľovania ľudia pochopili všetky opatrenia, prijímanie Eucharistie na ruku a všetko, čo bolo určené ochotne dodržali, aby mohli byť účastní v chráme na svätej omši," dodal Jozef Markotán, farár farnosti Rožňava mesto.

Prvú "verejnú svätú omšu" po ich obnovení mali aj Brezne. Predchádzalo jej vysluhovanie sviatosti zmierenia v presbytériu kostola. Od utorka boli usmernenia na dverách kostolov o počte, označených miestach a informácie o časoch svätých omší a o doporučení zvlášť pre seniorov. Tak isto boli viditeľne označené miesta, ktoré možno zaujať a aj tabule s usmernením vo vnútri kostola. Sväté omše vo farnosti sú ráno a večer, ranné sú  pre seniorov. Nedeľné sväté omše budú vo zvyčajnom čase vonku v exteriéri kostola Na bráničke, kde sa v odstupoch 2 m vojde aj dvesto ľudí. Jedna bude pre seniorov.

"Čo sa týka kňazov, očakávania boli aj trocha negatívne, nakoľko návštevnosť kostola v našej farnosti je veľká, chodia ľudia aj z iných farností a niektorí reagovali aj v nedávnej minulosti podráždene na obmedzenia. Obava sa týkala najmä reakcie ľudí na obmedzený počet účastníkov sv. omše. Ľudí usmerňovala služba pri vstupe do kostola, ktorá zabezpečovala aj dezinfekciu rúk. Ľudia boli disciplinovaní a aj ich počet bol našťastie "akurát" - čo môže byť ale problémom na večernej svätej omši, kedy zvykne prichádzať dvojnásobok ľudí. Ľudia boli zjavne dojatí a aj pre kňaza celebrujúceho svätú omšu bolo dojímavé vidieť vďačných ľudí, ktorí znova mohli zažiť účasť na slávení Eucharistie reálne, nie len virtuálne," uviedol Dušan Lukáč, farár farnosti Brezno mesto, dekan Brezniankeho dekanátu.

"Bol to úžasný pocit byť znova v spoločenstve svojich veriacich. Všetky potrebne inštrukcie sme urobili v utorok večer. Na moje prekvapenie účasť ľudí na svätej omši bola ako zvyčajne. Ľudia sa tešili, dodržiavali dezinfekciu rúk pri vstupe, odstupy pri svätom prijímaní. Bolo to všetko super," hovorí Rastislav Polák, farár farnosti Rimavská Sobota, dekan Malohontského dekanátu.

"Napriek obmedzeniam som cítil veľkú radosť," píše na sociálnej sieti bývalý výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovsky. Správca Kostola sv. Heleny v Trnave dnes tiež slávil po takmer dvoch mesiacoch svätú omšu za účasti veriacich. "Prišlo ich asi dvadsať. Všetci v rúškach, dezinfekcia rúk," píše. Nechýbali odstupy pri sedení i pri svätom prijímaní. "Spoločenstvo viery so živým Ježišom uprostred. Pre kňaza niet väčšej radosti ako sláviť svätú omšu so svojimi veriacimi," dodal na sieti Anton Ziolkovský. Na sieťach vyjadrujú radosť i ďalší kňazi.

"Sme späť. Máme možnosť znova čerpať z najväčšieho daru, ktorý tu Ježiš zachoval," napísal napríklad šéfredaktor časopisu Slovo+ Martin Ližičiar, ktorý bol na svätej omši v Kaplnke Sedembolestnej Panny Márie v Piešťanoch.

O obnovení verejných slávení na Slovensku píše väčšina médií. Svoj článok priniesol aj Maďarský kuriér (Magyar Kurír) ci Maďarská redakcia Vatikánskeho rozhlasu. "Veriaci maďarskej národnosti žijúci na území Slovenska tiež mali pravidelne možnosť zapojiť sa do slávenia svätých omší v priamom prenose. Rádio Mária z Komárna, RTVS – Rádio Pátria, a aj Televízia Lux vysielali a aj nasledujúci víkend budú vysielať sväté omše v priamom prenose v maďarčine," píše v článku Tomáš Molnár. Pripomína slová predsedu KBS Mons. Stanislava Zvolenského, ktorý všetkým poďakoval za prežívanie duchovného spoločenstva aj počas náročnom období.

Podobné články

Počúvajte naživo

Potrebujeme vás!
Potrebujeme vás!
Vyzbieraných je 3729 €

Celková čiastka

6000 €

Zostávajúci čas

10 dní

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio Chcem byť patrónom Rádia Lumen

Táto stránka používa cookies

Súbory cookie používame na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránok, na poskytovanie funkcií sociálnych médií a na vylepšenie a prispôsobenie obsahu a reklám. Viac o cookies