Celková čiastka
Zostávajúci čas
V Grécku neexistuje rovnoprávnosť medzi náboženstvami, a ani rovnoprávnosť medzi kresťanskými konfesiami. Podľa gréckej ústavy pravoslávie je „prevládajúcim náboženstvom“ tejto krajiny a požíva početné privilégiá.
Niekoľko dní pred pápežskou návštevou v hlavnom meste Grécka aténsky rímskokatolícky arcibiskup Theodoros Kontidis v rozhovore pre „Tagespost“ opisuje napätú ekumenickú situáciu: „Existujú teológovia a biskupi, ktorí sú nepriateľskí, ale aj takí, ktorí sú veľmi priateľskí. Vzhľadom na rozdielne pohľady je pre nich z času na čas vnútorne ťažké udržať jednotu. Existujú malé skupiny, s ktorými v súkromí diskutujeme otvorene a priateľsky, no na verejnosti chce pravoslávie vzbudzovať dojem odstupu.“
Pravoslávie je smerodajnou súčasťou gréckej histórie a spoločnosti, povedal arcibiskup Kontidis. „Pravoslávie a spoločenské elity sú úzko prepojené, aj keď medzi nimi dochádza k opakovaným stretom.“ Katolícka cirkev v zásade nemá problém s úlohou pravoslávia v spoločnosti. Arcibiskup Kontidis, ktorý sám patrí k menšine približne 50-tisíc gréckych katolíkov, však hovorí jasne: „My ako Katolícka cirkev v žiadnom prípade nechceme mať rovnaké postavenie ako pravoslávie. Uprednostňujeme také uznanie, ktoré rešpektuje našu nezávislosť od štátu.“
95 percent Grékov by sa označilo za pravoslávnych, hovorí Kontidis. „Aj keď sa necítia byť spätí so svojou cirkvou, vidia sa v tejto tradícii. Tu neexistuje nepriateľstvo k vlastnej tradícii, histórii a spiritualite. Je to o povedomí o identite a spolupatričnosti, menej o osobnom životnom štýle.“ Najmä vo vidieckych oblastiach existujú dodnes „veľmi anti-katolícki kňazi“, ktorí neakceptujú ani náš katolícky krst, čo je problém pri konfesionálne zmiešaných sobášoch.
Že pri návšteve pápeža nebudú zo strany pravoslávia spoločné modlitby ani bohoslužby, to je z dôvodu vnútro-pravoslávnej rovnováhy, ktorá by nemala byť narušená, vysvetlil arcibiskup Kontidis. Stretnutia s hlavou Pravoslávnej cirkvi v Grécku, čiže s arcibiskupom Hieronymom (Liapisom) preto nebudú mať náboženský charakter. Aj za tieto stretnutia je arcibiskup kritizovaný extrémistickými skupinami. Verejná mienka však vníma naplánované stretnutie pozitívne.
Aténsky rímskokatolícky arcibiskup je presvedčený, že návšteva pápeža môže zmeniť a zlepšiť ekumenické vzťahy: „František otvorí svoju náruč, aby sa stretol s pravoslávím. To je dobre. Existujú Gréci, ktorí ešte nikdy nevideli katolíckeho kňaza ani katolícky kostol.“
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram