TopTip

Najvyššia dokonalosť pre kresťana

Najvyššia dokonalosť pre kresťana

Je nemožné hovoriť o svätom Gregorovi Nysskom bez toho, aby sme spomenuli jeho prísne veriacu šľachtickú rodinu, do ktorej sa narodil okolo roku 335 na severe dnešného Turecka. V priebehu troch generácií z tejto rodiny vzišlo najmenej sedem svätcov a svätíc: Gregorova stará mama Makrína, jeho otec Bazil starší a matka Emmelia a štyria z ich desiatich detí: Makrína mladšia, Bazil Cézarejský (tiež: Bazil Veľký), Peter Sebastský a samotný Gregor Nysský.

Bazil Cézarejský a Gregor Nysský tvoria so svojím priateľom svätým Gregorom z Nazianzu triumvirát veľkých Kapadóčanov - sú to traja veľkí biskupi, ktorých si východná cirkev byzantského obradu uctieva ako svojich najvýznamnejších teológov. Za im rovnocenného východní kresťania byzantského obradu považujú len svätého Jána Zlatoústeho, ktorý pochádza z Antiochie.

Gregor Nysský: život a pôsobenie

Gregor sa najskôr neusiloval o kňazstvo. Oženil sa, venoval sa filozofickým štúdiám a stal sa cirkevným lektorom a učiteľom rétoriky. Ako mladší brat obdivoval uzavretý Gregor charizmatickú a energickú osobnosť svojho staršieho brata Bazila. Gregorov talent spočíval na poli filozofie a v oblasti mystickej teológie. Bazil ho považoval za mystika odtrhnutého od sveta, ktorému chýba administratívne nadanie. Napriek tomu Bazil, ktorý sa v roku 370 – uprostred sporov o arianizmus – stal cézarejským arcibiskupom, o dva roky neskôr zveril svojmu mladšiemu bratovi novozriadenú eparchiu Nyssa. Gregor, ktorý ovdovel už krátko po sobáši, bol v roku 365 vysvätený za kňaza.

Gregora prenasledovali ariáni a proariánsky cisár Valens ho poslal do vyhnanstva. Gregorov návrat na biskupský stolec v Nysse po cisárovej smrti bol triumfálny. Kvôli vyvráteniu bludov Gregor prehĺbil teológiu Trojice a bránil božstvo Svätého Ducha, hlavne na Konštantínopolskom koncile v roku 381 (= druhý ekumenický koncil), na ktorom bolo dokončené známe Nicejsko-konštantínopolské vyznanie viery.

Posledné roky Nysského života

Po tom, ako Gregor Nysský napísal mnoho spisov, posledných desať rokov svojho života strávil v modlitbe a kontemplácii. Gregorove stopy sa strácajú po roku 394. Nevie sa, kedy a kde zomrel.

Podľa Gregora najvyššou dokonalosťou, o ktorú sa treba usilovať v tomto živote, je „báť sa iba jednej veci, totiž straty priateľstva s Bohom, a považovať iba jednu vec za hodnú úcty a lásky, totiž stať sa Božím priateľom“.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.