TopTip

Najmladšou olympioničkou bola Sýrčanka

Najmladšou olympioničkou bola Sýrčanka zdroj foto: pixabay.com

Dvanásťročná Hend Zazová zo Sýrie bola najmladšou športovkyňou na Olympijských hrách v Tokiu. Svoju vlasť reprezentovala v stolnom tenise. Hoci Zazová vypadla hneď v kvalifikačnom kole proti Rakúšanke Liu Jiaovej, už je vystúpenie malo zásadný význam pre jej krajanov.

Jeden predstaviteľ Katolíckej cirkvi v Sýrii pre spravodajskú službu „Asianews“ hovoril o „zázraku“, že vzhľadom na dramatický stav v Sýrii sa dievčaťu vôbec podarilo zúčastniť sa na olympijských hrách. Je „hrdinkou“ a dodala tým nádej celému národu.

Ďalší cirkevný predstaviteľ z Damasku dodal: „Aj keď Hend Zazovú nepoznáme osobne, ako Sýrčania sme s veľkým záujmom sledovali účasť našich športovcov na olympijských hrách.“ Tým sa posilňuje aj záujem svetovej verejnosti o Sýriu a utrpenie sýrskeho obyvateľstva.

Kňaz v tejto súvislosti pripomenul varovné slová pápežského nuncia v Sýrii - kardinála Maria Zenariho, ktorý opakovane kritizoval skutočnosť, že krajina a jej obyvatelia sú vytláčaní na okraj a zabúdaní medzinárodným spoločenstvom.

Mladá športovkyňa Hend Zazová pochádza z juhosýrskeho mesta Hama a celý svoj život dosiaľ musela stráviť v krajine vo vojne. Zazová žije a trénuje v Sýrii a už v roku 2020 ako jedenásťročná sa kvalifikovala na olympijské hry, ktoré boli pre koronavírus odložené o rok.

Zazová je už niekoľkonásobnou majsterkou Sýrie v stolnom tenise. Šport zohrával v jej živote vždy zásadnú úlohu, aj pri prekonávaní traumy a ťažkostí spôsobených vojnou. A ešte jeden dodatok: aj rakúska stolnotenisová reprezentantka Liu Jia po zápase vyzdvihla mimoriadny talent a schopnosti 12-ročného sýrskeho dievčaťa.

Zdroj: Pro Oriente

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.