Celková čiastka
Zostávajúci čas
V mariánskom mesiaci máj sa Cirkev pravidelne spája v modlitbe za Čínu. Už tradične je to v deň sviatku Panny Márie Pomocnice kresťanov, ktorej je zasvätená pútnická svätyňa Šešan neďaleko Šanghaja. Deň modlitby za Čínu s dátumom 24. mája vyhlásil pápež Benedikt XVI. vo svojom historickom Liste čínskym katolíkom v roku 2007.
V súvislosti so zajtrajším dňom modlitby za Čínu hodno spomenúť, že priame prenosy ranných svätých omší pápeža Františka z Domu sv. Marty počas zdravotnej uzávery v dobe pandémie od 9. marca do 18. mája sledovali cez sociálne siete aj mnohí čínski veriaci. Slávenie v Ríme o 7. hodine ráno pre nich znamenalo pravidelný modlitbový moment o 13. hodine popoludní.
Pripomeňme, že v roku 2018 došlo k posunu vo vzťahoch medzi Svätou stolicou a Čínskou ľudovou republikou podpisom medzištátnej provizórnej dohody ohľadom menovania biskupov. Provizórna dohoda uzavrela dlhé obdobie rokovaní a jej znenie zostáva neverejné. Odvtedy sa dvaja biskupi priamo z Číny zúčastnili na biskupskej synode, čo bolo vôbec po prvý raz. Traja biskupi boli v Číne vysvätení s pápežským mandátom.
V uplynulom roku sa rozvíjali vzťahy medzi Vatikánom a Čínou aj v oblasti kultúry. Skvosty čínskeho umenia zo zbierok Vatikánskych múzeí boli vystavené v Palácovom múzeu v Pekingu od mája do júla 2019 na expozícii s názvom „Krása nás spája“ (Beauty Unites Us – Chinese Art from the Vatican Museum).
Pápež František opakovane vyjadril svoj obdiv voči čínskemu ľudu a jeho kultúre. Jeho túžba navštíviť túto krajinu však zostáva zatiaľ vzdialeným snom. Aj krízová doba boja s pandémiou Covid-19 bola svedkom prejavov solidárnosti medzi Svätou stolicou a Čínou.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram